Karın germe estetiğinde iz kalır mı?

Karın germe estetiğinde iz kalır mı?

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Dr. Muba (Op. Dr. Mbaraka Ljohiy), karın germe estetiği hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Hamilelik ve aşırı kilo alıp verme nedenleriyle karın bölgesinde değişiklikler oluşabilir. Bu değişiklikler karın kaslarının gevşemesi, ciltte çatlaklar oluşması, derinin sarkması, yağ birikimleri şeklinde sıralanabilir. Karın germe ameliyatı bu değişikliklerin düzeltilmesi için yapılan bir estetik ameliyattır.


Eğer sadece karın bölgesinde aşırı yağ depolanması mevcut ise sadece liposuction yeterli olabilir. Ancak cilt sarkması, çatlaklar ve yağ birikimi bir arada ise, düzeltmek için yağların alınması ile birlikte sarkık ve çatlak olan deri kısmının çıkarılması gerekmektedir. Karın kaslarının yapısı bozulmuş ise karın kaslarının onarımı (plikasyon) gerekebilir. Yapılacak ameliyatlar bu anatomik değişiklikleri düzeltmeye yöneliktir.


Karın germe estetiğinde iz kalır mı?


Karın germe (abdominoplasti) ameliyatlarında izler zamanla silikleşir ve iç çamaşırı içerisinde gizlenebilecek şekilde planlanır.


Eğer karın bölgesindeki deformasyon çok belirgin değil ise, cilt çatlakları göbek bölgesinin altında ise, kaslarının yapısı bozulmamış ise ve cilt sarkıklığı fazla değil ise mini karın germe (mini abdominoplasty) ameliyatı uygulanabilir.


İyileşme süreci nasıldır?


Karın germe ameliyatından sonraki ilk birkaç gün içinde şişkinlik ve hafif ağrı hissedilebilir. Bir veya iki hafta içinde, düz ve sıkı bir karın görünümüne sahip olunabilir. Ortalama bir ay içinde karındaki izler solmaya başlar. Operasyon sonrası iyileşme hızının artması için doktorunuzun size vereceği talimatlara tam olarak uyum sağlamanız çok önemlidir. Cerrahi insizyonların iyileşme süresince aşırı kuvvete, şişmeye, aşınmaya veya harekete maruz kalmaması önemlidir. Egzersiz ve aktivitelere başlamak için kesilerin tam olarak iyileşmesini beklemeniz gerekir. Cerrahınızın bu konuda vereceği talimatlara da tam olarak uyum sağlanması gerekir.


Karın germe estetiğinde alanında uzman bir estetik cerrah ve tam donanımlı bir hastane seçilmesi çok önemlidir. Unutulmaması gereken en önemli şey karın germenin bir kilo verme ameliyatı olmadığıdır. Eğer kilo vermesi gereken ya da bebek düşünen kişiler için bu süreçler tamamlandıktan sonra yapılması çok daha uygun olacaktır.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS