Karın şişkinliğinin sebebi yumurtalığındaki kitle çıktı

Karın şişkinliğinin sebebi yumurtalığındaki kitle çıktı

Karın şişkinliğinin sebebi yumurtalığındaki kitle çıktı

49 yaşındaki Dürdane Tosun, altı aydır giderek artan bir karın şişkinliği yaşıyordu ve kilo aldığını düşünüyordu. 06.12.2019 tarihinde Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Şimşek’e bu şikayetlerle başvurdu..

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dürdane Tosun, daha önce çeşitli nedenlerle karnından 5 defa ameliyat olmuştu. Ayrıca Dürdane Hanımın rahim dokusu daha önceki yıllarda alınmış, yumurtalıkları ise duruyordu

Yumurtalıkta yaklaşık 40 cm’lik bir kitle görüldü

Doç. Dr. Yavuz Şimşek: “Ultrasonda sağ yumurtalıktan kaynaklanan yaklaşık 40 cm’lik dev bir kitle gördük. Yumurtalık kitleleri 10 cm üzerinde olduğunda kanser ihtimali artar. Buna ek olarak bu kitlenin patlayıp batın içine açılarak hastayı peritonit ve şok tablosuna sokma ihtimali de vardı. Bundan dolayı acil ameliyat kararı aldık.” dedi.

Kitle hastaya zarar vermeden alındı

Operasyon öncesi hazırlıklar tamamlanarak Dürdane Hanım 09.12.2019 tarihinde Ankara da Özel bir hastanede Hastanesi’nde ameliyata alındı. Bu ameliyatla kitleyi alan Doç. Dr. Şimşek, “Kitleyi yapıştığı çevre dokulardan nazikçe ayırdık. Patlatmadan ve çevresindeki organlara zarar vermeden çıkarttık.” dedi ve kitlenin 6.8 kg ağırlığında ve 45 cm boyutunda olduğunu belirtti.