Kavgada kendinizi tutuyorsanız dikkat!

20 yıl boyunca çiftlerin incelendiği araştırmada, kavga ediş şekillerinin sağlığa olan etkileri ortaya kondu.Berkeley Kaliforniya Üniversitesi‘ndeki bilim insanları tarafından 156 çift, yıllardır inceleniyor. Çiftlerin kavgaları ve tartışma şekilleri analiz edilerek ileride ne gibi sağlık sorunları yaşayacaklarının ortaya konduğu çalışmada, öfkeyle davrananlar ve kendilerini tutanlar farklı hastalıklarla boğuşuyor.

Bu çalışmaya göre kavga sırasında öfkeli olanlarda yaşlandıkça göğüs ağrısı gibi problemler ortaya çıktı. Öfkenin aynı zamanda yüksek tansiyon ve kardiyovasküler hastalıklara neden olduğu da anlaşılmış oldu. Tartışmada kendini tutanlar ise daha çok bel ağrısı ve kas ve iskelet sistemi sorunları yaşıyorlar.

Northwestern Üniversitesi'nden Prof. Claudia Haase araştırma ile ilgili şunları söyledi: “Eşler arasında sadece 15 dakika süren aile içi tartışmalar sırasında gösterilen duyguları gözlemleyerek 20 yıl içinde oluşacak sağlık problemlerini tahmin etmeyi başardık. Her evlilikte tartışmalar olur ve insanlar bununla başa çıkmak için farklı yöntemler kullanır. Kimimiz öfke patlamasıyla kendini ifade ederken kimimiz içine kapanmayı tercih eder. Çalışmamız farklı duygusal davranışların uzun vadede yaşanacak sağlık problemlerinin öncüsü olabileceğini gösterdi”

Dünyahalleri sitesine göre çalışmaya katılan 156 orta yaşlı heteroseksüel çiftin bugünkü yaşları 50 ila 90 arasında değişiyor. San Francisco Körfezi bölgesinde yaşayan çiftlerin ilişkileri ilk olarak 1989 yılında incelenmeye başladı. Her 5 yılda bir düzenlenen 15 dakikalık seansların ardından katılımcılardan sağlık durumları ile ilgili formları doldurması istendi. Araştırmada üzüntü ve korku gibi duyguların da sağlığa etkisi incelendi ancak bu duygularla eşleştirilebilecek kayda değer verilere rastlanmadı.

Araştırma sonucunda erkeklerin gösterdiği duygu ile yaşadığı sağlık sorunları arasında daha belirgin bir ilişki bulunurken, kadınların da benzer ilişkilere dair bulgular gösterdiği ancak bu bulguların erkeklerde olduğu kadar belirgin olmadığı ifade edildi.
Araştırmayı yürüten psikolog Robert Levenson “Uzun yıllardır olumsuz duyguların olumsuz sağlık koşullarına sebep olabildiği biliniyordu. Bizim yaptığım araştırma ile bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olma şansımız oldu” diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS