hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kavun Kilo Aldırır Mı? Kavun Kilo Yapar Mı?

  Kavun Kilo Aldırır Mı Kavun Kilo Yapar Mı
  expand

  Keskin ve hoş kokusu bulunan kavun bir meyve türü olarak bilinmektedir. Özellikle tropikal ve ılıman iklimlerden yetişmekte olan kavun yüksek potasyum içeriğine sahiptir. Bol sulu bir meyve olan kavun içerisinde birçok vitaminde yer almaktadır. İçeriğinde yüksek miktarda şeker bulunan kavunun tüketilmesi durumunda ise kilo aldırıp aldırmayacağı da öğrenilmek istenmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kavun Kilo Aldırır mı?

  Kavun içeriğinde özellikle yüksek oranda vitamin içeren bir meyve türüdür. Kavun tüketilmesinin kilo aldırıcı bir etkisi bulunmamaktadır. İçeriğinde bulunan yüksek şeker nedeniyle dikkatli bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Düşük enerji yoğunluğuna sahip olan kavunun tok tutucu bir özelliği de bulunmaktadır. Aşırı tüketilmesi halinde ise şeker oranının kilo aldırıcı bir etki oluşturabileceğini söylemek mümkün olmaktadır.

   

   Yaz aylarında lezzetli ve ferahlatıcı bir meyve olması nedeniyle oldukça fazla tercih edilmektedir. Su içeriği yüksek olan kavunun aynı zamanda düşük kalorili olduğunu söylemekte mümkündür. Sağlıklı beslenme planları bulunan kişilerin beslenme programında yer verebilecekleri besinler arasında yer almaktadır. Kavun tüketiminde aşırıya kaçılmaması halinde ise kilo aldırıcı bir etkisi bulunmamaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   

   Kavun Kilo Yapar mı?

   

   Kavun düşük kalorili meyveler arasında yer almaktadır. Kalori alımının düzenlenmesinde kavun tüketiminin oldukça fazla tüketildiği söylenebilir. Su içeriği yüksek bir meyve olarak bilinen kavunun tokluk hissini artırıcı bir özelliği bulunmaktadır.

   

   Yapısında lif içeriği bulunan kavun, sindirim sistemini düzenleyici ve bağırsak sağlığını destekleyici bir etkiye sahiptir. Kilo yönetiminin yapılabilmesi için sağlıklı ve dengeli bir beslenme planının oluşturulması gerekmektedir. Aynı zamanda fiziksel aktivite yapılması da kilo alımını önleyici etkenler arasında bulunmaktadır.

   

   Kavun tüketiminin kilo aldırma potansiyeli son derece düşüktür. Yaklaşık olarak 200 gram olan bir porsiyon kavunun düşük kalorili bir seçenek olduğu ifade edilebilir. Kavunun içeriğinde bulunan yüksek su içeriğinin ise tokluk hissini artırıcı bir etkisi bulunmaktadır.

   

   200 gram kavun yaklaşık olarak 70 ila 80 kalori arasında olabilir. Tam bir kavunun kalorisi ise çeşidi ve boyutuna göre farklılık göstermektedir. Sağlıklı bir kilo kontrolü için kişinin yaşam tarzına ve alışkanlıklarına özen göstermesi gerekmektedir. Kontrollü bir şekilde kavun tüketilmesi kilo aldırmamaktadır.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow