Kekik Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Kekik Çayının Az Bilinen Faydaları

Kekik Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Kekik Çayının Az Bilinen Faydaları

Mutfaklarda baharat olarak görülmeye alışık olunan kekik, çay formunda tüketilebiliyor. 350 farklı türü olan ve güneşi seven kekik, çorak toprakların bitkisi. Kekik baharat şeklinde kullanılmanın dışında, yağ ve çay olarak tüketilebiliyor.

Kekik Çayının Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde çayı az tüketilen kekik, baharat olarak biliniyor. Çay olarak tüketildiğinde faydalarından bir şey kaybetmeyen kekiğin, sağlığa onlarca faydası bulunuyor.

Kekik çayı, solunum yolunu açıcı özelliğe sahiptir. Bronşitten astıma kadar birçok solunum yolu rahatsızlığını giderici etkilere sahiptir. Öksürük sorununun çözümünde ve kışın görülen soğuk algınlığı hastalıklarında kekik çayı tüketilebilir.

Özellikle çok yemek yedikten sonra hazımsızlık problemleri yaşanabiliyor. Yemek sonrası bir fincan kekik çayı içilmesi durumunda, hazımsızlık sorunları tamamen ortadan kaldırılabilir. Sindirim daha hızlı çalışmaya başlar.

Romatizmadan kaynaklı ağrılara faydalı olan kekik çayı, burkulma durumlarında da tüketilebilir. Kaslardaki kasılmaları hafifletici özellikleri olan kekik çayının, vücut üzerinde genel rahatlatıcı etkileri bulunur.

Kekik çayı, yapıldıktan bir süre sonra gargara şeklinde kullanılabilir. Gargara yapılarak, hem ağız kokusu giderilebilir hem diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlanabilir. Ağızda meydana gelen enfeksiyonlarda kekik çayı gargara yapılarak problemler giderilebilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunur. Kekik çayı, kış mevsiminde tüketilirse, vücudun soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı dirençli olmasına destek olur.

Kekik Çayı Neye İyi Gelir?

Tüketimi eski tarihlere dayanan kekik, tüm dünyada yemeklerde, çay şeklinde veya yağ biçiminde kullanılıyor. Hemen her hastalığın iyileştirilmesi için kullanılan keki çayı, herkesin uzmanlarda danıştıktan sonra gönül rahatlığıyla tüketebileceği bir bitkidir.

Kekik Çayı Depresyonu Önlüyor

Yatıştırıcı özelliği olan kekik çayı, vücutta beyinden ayaklara genel rahatlama sağlıyor. Kronik yorgunluk durumlarında, stres dönemlerinde kekik çayı tüketilerek, sorunlar hafifletilebilir. Bunun yanında kekik çayının en önemli özelliklerinden birisi depresyonu önleyici etkisinin olmasıdır.

Cilt Problemlerini Giderir

Çok sayıda kozmetik cilt ürünlerinin içerisinde yer alan kekik çayı, cilt için önemli faydalara sahiptir. Gözaltındaki morlukların ve şişliklerin giderilmesi için kekik çayıyla tampon masaj yapabilirsiniz.

Adet Ağrılarını Hafifletir

Regl dönemi kadınlar için bazen zor geçiyor. Adet döneminde ağrıların yaşanması doğal olsa da ağrıların dinmesine yardımcı olacak çözümler mevcut. Kekik çayı bu çözümler arasında yer alıyor. Ayrıca kekik çayı, adet döngüsünün normalde olduğu gibi seyretmesine destek oluyor.

Kekik Çayının Az Bilinen Faydaları

Kekik çayı, insan sağlığı için birçok faydaya sahiptir. Bu faydaların bazıları halk tarafından bilinirken, bazıları çok az biliniyor. Az bilinen faydaların da insan sağlığına etkileri oldukça olumlu olarak değerlendirilir.

Sindirim kolaylaştırıcıdır. Kekik çayı, haftada bir fincan içilirse, 3-4 ay sonraki süreçte sindirim sistemindeki sorunların bazılarını giderebilir. Bu yönde doktora danışılarak tüketilebilir.

Kramplarda etkilidir. Kekik çayı, bacak veya kollara ani olarak giren krampların azalması için tüketilebilir.

Kekik çayının en önemli özelliklerinden birisi mutluluk artırıcı olmasıdır. Beyin sinir sistemine etkileri olan kekik çayı içildiğinde, üzüntüler unutulabiliyor.

Enerji veriyor. Kekik çayı, öğlen iş molasında veya herhangi bir zaman diliminde içilerek enerji vermesi sağlanır. Kekik çayı içildikten sonra vücut oldukça enerjik duruma gelir.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik çayını isterseniz kurutulmuş, dilerseniz taze kekikleri kullanarak hazırlayabilirsiniz. Genellikle kurutulmuş olanından yapıldığı için buna yönelik tarife göz atılabilir. Malzeme olarak, 2 su bardağı su ve 2 tatlı kaşığı ince kıyılmış kurutulmuş kekik gerekiyor.

İlk olarak su kaynatılmalıdır. Kaynadıktan hemen sonra ateşten alınmalı ve içerisine kekik eklenmelidir.

Kekik mutlaka kaynadıktan sonra eklenmeli ve altı kapanmalıdır. En az 10 dakika demlenmeye bırakılmalıdır.

Bekleme süresi geçtikten sonra süzgeçten geçirilip içilebilir.

Uzmanlar, kekik çayının gün içerisinde en fazla 2 bardak içilebileceğini belirtirler. Daha fazla içilmesi durumunda, bazı yan etkiler görülebilir. Ayrıca kekik çayı devamlı olarak tüketilmemelidir.

Kekik Çayı Zararları

Kekik çayı aşırı tüketildiğinde çeşitli yan etkilere neden olabilir. Tüketim öncesinde uzmanlara mutlaka danışılmalıdır.

Gebelik döneminde tüketimi, düşük riskini artırabilir.

Yüksek tansiyonu olan kişilerin kullandıkları ilaçların etkilerini azaltabilir.

Mide bulantısı veya ishal sorunlarına yol açabilir. Kusma olması durumunda, uzman doktorlarla mutlaka görüşülmelidir.

Kronik rahatsızlığı olanlar, hamileler, emziren kadınlar, yaşlılar ve çocuklar kekik çayı içmemelidirler. İçmeleri durumunda uzman doktorla görüşme sağlamaları gereklidir.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS