Kekik Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Kekik Yağının Az Bilinen Faydaları

Kekik Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Kekik Yağının Az Bilinen Faydaları

Kekik Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Kekik Yağının Az Bilinen Faydaları

Kekik, nane ailesi gurubunun üyesi olan, ülkemizde genellikle baharatı tüketilen bitki türüdür. Kekik ayrıca, insanlık tarihinden kullanılan en eski bitki türleri arasında yer alır. Sağlık bakımından, birçok fayda sağlayan kekik, yağ formuyla kullanım alanı içerisinde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kekik Yağının Faydaları Nelerdir?

Kekikten soğuk sıkma yöntemleriyle elde edilen yağ, kekik yağı olarak isimlendiriliyor. Vücudun solunum yollarını açıcı özelliğinin yanı sıra, rahatlatma etkisi de bulunur.

Kekik yağı, vücutta bulunan toksinlerin dışarıya atılmasını sağlar. Bu özelliği ile vücut içerisinde kanser oluşmasını önleyici görev görür. Kanser varsa, vücutta yayılma hızını düşürür.

Soğuk algınlığı tedavisinde kekik yağı tercih edilebilir. Özellikle, boğazda ortaya çıkan enfeksiyon ve diğer solunum yolu sorunlarında, kekik yağı tercihler arasında yer alır.

Kekik yağının özelliklerinden birisi de stres azaltıcı etkisinin olmasıdır. Bu sayede vücudun daha işlevli hale gelmesini sağlar. Rahatlatıcı özelliği bulunur.

Kekik yağının bağışıklık sisteminin güçlendiren etkisi bulunur. Vücudun dayanıklı olmasına yardımcı olur. Hastalıklarla karşı mücadele gücü, kekik yağı tüketimi sonrası artış gösterebilir.

Kekik yağını koklamak bile, psikolojik anlamda rahatlama sağlama yöntemlerinden birisidir. Uzmanlar, kekik yağı kokusunun beyinde mutluluk hormonlarını tetiklediğini belirtirler.

Vücudun herhangi bir yerinde meydana gelmiş yaraların iyileştirilmesi için kekik yağı tercih edilebilir. Kekik yağının, yaraları hızlı şekilde iyileştirme etkisi olduğu belirtilir.

Kekik Yağı Neye İyi Gelir?

Kekik yağı, eski toplumlarda alternatif tıpta sağlığa yararları nedeniyle kullanılmıştır. Birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan kekik yağı, uzmanların önerdikleri bitki ağları gurubunda yer alıyor.

Sindirimi Kolaylaştırıyor

Kekik yağı, sindirim sisteminde rahatlama sağlar. Ağır yemekler yendiğinde oluşan hazımsızlık ve gaz problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. Bağırsakların işlevlerini yerine getirebilmelerine destek olur.

Kalp Sağlığını Korur

Kekik yağı, kan damarlarının açılmasına yardımcıdır. Kanın daha kolay dolaşması yönünde etkileri bulunur. Kalp sağlığını korur. Kalp krizi, felç ve inme risklerini azaltıcı faydaları bulunur.

Göz Sağlığına Faydalıdır

Kekik yağı, görme bozuklukları sorunlarına çözüm olabilir. Gözde oluşan göz tansiyonu, göz kuruluğu gibi problemlerin yok edilmesini sağlayabilir.

Kekik Yağının Az Bilinen Faydaları

Kekik yağı, çok eksi tarihlerden bu yana kullanılmasına rağmen, faydalarının bir kısmı tam olarak bilinmemektedir. Son dönemlerde yapılan çalışmalarla ortaya çıkarılan yararları, halk tarafından az bilinmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kekik yağının az bilinen faydalarından biri, ağız ve diş sağlığı problemlerinin çözmeye yardımcı olabilmesidir. Ağızda oluşan mikropların yok edilmesi ve dişlerde meydana gelen problemlerin giderilmesi konusunda kekik yağı tercih edilebilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ev ortamında eşyalara zarar veren haşerelerin yanı sıra, sıklıkla vücuda saldıran sineklerin kovulması konusunda kekik yağı kullanılabilir. Sprey şeklinde bir kutu içerisi suyla doldurulup, içerisine 15 damla kekik yağı damlatarak, çözüm bulunabilir.

Ağrı giderici etkilere sahiptir. Kekik yağı genellikle kaslarda ağrıları giderme özelliğiyle bilinir. Bununla beraber, kekik yağının baş ağrılarını kısa sürede geçirici etkileri olduğu biliniyor.

Kekik Yağı Nasıl Kullanılmalı?

Kekik yağının kullanmanın birçok yolu bulunuyor. Ağız yoluyla direkt olarak tüketilebilir. Yine isteyenler, kekik yağını, yemeklerin içerisine ekleyerek hem daha iyi tat alabilirler, hem fayda sağlayabilirler.

Kekik yağı cilt üzerinde harici olarak kullanılabilir. Bunun için uzmanların belirttikleri diğer yağlarla karıştırılıp kullanılabilirler. Kekik yağı, genellikle cilt üzerinde harici olarak ve yemeklerde kullanılarak tüketilir. Direkt ağız yoluyla tüketimi pek az önerilebilir.

Kekik Yağı Zayıflamaya Yardımcı Olur mu?

Kekik yağıyla merak edilen konulardan birisi de zayıflatma etkisinin olup olmadığına yöneliktir. Uzmanlara göre kekik yağının yağ yakıcı etkisi bulunmaz. Ancak kekik yağının, sindirim sistemini düzenli şekilde çalıştırdığı belirtilir.

Bu nedenle, özellikle spor yapan kişilerde kekik yağı tüketiminin zayıflamaya yardımcı olabileceği belirtilmiştir. Kekik yağı, zayıflamaya yönelik kullanılmak isteniyorsa, mutlaka uzmanlardan yardım alınmalıdır.

Kekik Yağı Yan Etkileri Neler?

Ürünlerin tamamında olduğu üzere, kekik yağında aşırı veya bilinçsiz tüketim yan etkiler gösterebilir. Görülen yan etkiler, genelleyici değildir ve birçok kişide bunlara rastlanılmaz. Hassas bünyeli kişilerde, hamilelerde, emziren annelerde, çocuklarda ve kronik rahatsızlığı bulunan kişilerde kekik yağı, rahatsızlık verebilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fazla tüketimi karın ağrısına ve mide problemlerine neden olabilir. Yine baş ağrıları aşırı tüketimden dolayı meydana gelebilir.

Öksürük, kekik yağının fazla kullanımından dolayı ortaya çıkan yan etkiler arasında yer alır. Tüketimden önce bilgi alınmalıdır.