Kemik erimesini engelleyen kür

Kemik erimesini engelleyen kür

Kemik erimesini engelleyen kür

Menopoz kadınların yaşamında önemli değişimlere neden olan bir dönemdir. Gerek ruhsal gerekse de fiziki değişiklikler vücutta yumurtalıklardan salgılanan östrojen hormonunun azalması nedeniyle gelişmektedir. Menopoz dönemiyle birlikte kemik dokusu da eski kalitesinden ayrılarak P’lik bir kemik kırığı riskini dahi meydana getirmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kemik erimesi riski yaşa bağlı artarken kadınlarda erkeklere göre daha çok görülmektedir. 45 yaşından evvel yumurtalıkların alınması ile menopoza giren kadınlar başta olmak üzere uzun süreli adet görememe, adet düzensizliği, beslenme yetersizliği, egzersiz yapmayan, aşırı alkol alan, kortizon ve bazı ilaçları kullanmak zorunda olanlarda kemik erimesi riski fazladır. En tehlikeli sonuçlardan kalça kemiği kırıklarının riski de menopozdan 10-15 yıl sonra artmaya başlarken kalça kırıkları P oranında sakatlıkla sonuçlanabilen risk durumlarındandır.

 

Menopoz sürecinde vücutta azalan östrojen hormonu tedavisinin kemik erimesi sürecini yavaşlattığı kanıtlanmıştır. Kırıklarda P-60 oranında azalma, kalsiyum alımı takviyesi ile çok daha etkin sonuçlar alınabilirken uzun zamanlı bir tedavi programıdır. Tedavi yarım bırakılmamalıdır çünkü kemik erimesi süreci tedaviden önceki haline hızla geri dönmektedir.

 

Kalsiyum emiliminin yaşla birlikte azalması özellikle menopoz sonrasındaki azalma ile çok daha risklidir. Ancak östrojen tedavisine ek olarak vücuda günlük 1000 gram kalsiyum alımının sağlanıyor olması gereklidir. Ayrıca D vitamini takviyesi ile çok daha hızlı ve etkin bir program düzenlenerek kemik erimesi sorunuyla savaşmak oldukça güçlü olabilmektedir.

 

İlaç tedavisine ek olarak kemik erimesi sorununun önlenebilmesi için yaşam tarzında da değişiklikler şarttır. Günde en az yarım saat veya bir saat yürümek, sigara ve alkol alımını azaltmak veya mümkünse bırakmak, kalsiyum ve mineraller içeren gıdalar almak, dengeli beslenmek ve yorucu ya da riskli fiziksel aktivitelerden uzak durmakta menopoz dönemindeki kemik erimesini önleyen en önemli maddelerdir.

Jelatin, sağlıklı eklemler için çok faydalıdır, iki amino asit, prolin ve hidroksi-prolin, ihtiva etmektedir. Eklem ve kalp kaslarının güçlü olmasını sağlamanın yanı sıra, jelatin metabolizmayı ve cildi iyileştirir.

Kollajen ve jelatin, eklemleri ve kalp kaslarını güçlendirerek metabolizmasını iyileştirir. Zihinsel kapasitenin artırılmasını ve artrit ve osteoporoz gibi kemik sorunları ortaya çıkmasını önlemede son derece faydalıdır.