Kestanenin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Kestane Ne İşe Yarar? Kestanenin Az Bilinen Faydaları

Kestanenin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Kestane Ne İşe Yarar? Kestanenin Az Bilinen Faydaları

Kış ayları gelince görünmeye başlayan kestanenin sıcacık ve mutluluk salan bir hissiyatı vardır. Kışın vazgeçilmez besinlerinden olan kestane, ailecek yenen yemeklerin ve çocukluk anılarının da başında gelir. Kestane soba veya ızgara üzerinde, fırında veya ocakta çıtır çıtır yapılan çeşitli tatlılara ve yiyeceklere katılan eşsiz bir tada sahiptir. Kestane pek çok farklı besinle bir arada yenilebilen bir lezzettir. Kestaneyi kendi kendine veya çeşitli pastalarda, kurabiyelerde ve tatlılarda kullanarak tüketebilirsiniz.

Kestanenin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

 Kestane; magnezyum, fosfor, kalsiyum, demir, klor, potasyum ve sodyum bakımından son derece zengin bir meyvedir. Kestanede bütün bu elementlerin yanı sıra B1, B2 ve C vitaminleri de yüksek oranda bulunur.

 Kestanede bulunan element ve vitaminlerin vücutta çeşitli etkileri vardır. Mesela kestane özellikle potasyum bakımından oldukça zengin bir besindir ve potasyum; vücuttaki su dengesinin ayarlanmasını, besinlerin hücreye girmesini, sinir hücrelerine giden mesajların aktarılmasını ve kas yapılarının korunmasını sağlayan çok önemli bir elementtir. Dolayısıyla kestane de potasyumun vücutta gösterdiği bütün olumlu etkileri gösteren bir besindir.

 Kestane içinde bulunan vitamin ve elementlerden herhangi birinin eksikliğini çeken insanlara çok iyi gelir. Potasyum, kalsiyum, sodyum, C vitamini, B1 vitamini gibi farklı vitamin ve element eksikliğine bağlı şikayet ve hastalıkları gelişen kimselerin kestane tüketmesi bu olumsuz hastalıkların ve problemlerin kısa sürede toparlanmasını ve çözülmesini sağlar. Bir kış klasiği olan kestane tüketirken ürünlerin tazeliğine de dikkat etmeniz gerekir. Taze kestaneler sağlık açısından da son derece faydalıdırlar.

 Kestane Ne İşe Yarar?

 Kestane hem lezzetli hem de vücuda son derece faydalı bir besindir. Kestane kandaki kötü kolesterolü düşürme özelliğine sahiptir. Bu şekilde kestane tüketen kimselerin kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski de azalır. Ayrıca kestane kan basıncını düzenleyici ve unutkanlığı önleyici bir özelliğe de sahiptir. Uygun dozda kestane tüketimi Alzheimer gibi hafıza kaybı odaklı hastalıklardan kaçınılmasını ve kan basıncının normal seviyede tutulmasını sağlar. Kestane mide hastalıklarına da iyi gelir.

 Kestane gluten içermeyen bir besindir. Bu nedenle özellikle çölyak hastalığından muzdarip kimseler kestaneyi rahatlıkla tüketebilirler. Kestanenin içinde yüksek oranda demir bulunur. Demirin vücuda yeterli alımı ise kansızlık ve anemi gibi hastalıkların gelişmesini engeller. Bu nedenle kestane kansızlık tedavisinde rahatlıkla tüketilebilir. Kestane ayrıca kalsiyum bakımından da oldukça zengindir. Kalsiyum ise kemik ve iskelet sistemine çok iyi gelen bir mineraldir. Kestane insandaki kemik ve iskelet sisteminin daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar, dişlere çok iyi gelir ve çürükleri önler.

 Kestanenin Az Bilinen Faydaları

 Kestane yoğun bir vitamin ve mineral deposudur. Ancak kestanenin bilinmeyen pek çok faydası da vardır. Kestanenin kas ve iskelet sistemine, hafızanın güçlenmesine ve kandaki kolesterol değerini dengelemeye çok iyi geldiği herkes tarafından bilinir. Kestanenin bütün bunların yanı sıra saymakla bitmeyecek kadar fazla faydası da mevcuttur.

 Kestanenin yüksek ateşi düşürme gibi bir özelliği vardır. Ayrıca kestane stres ve depresyon gibi durumların önüne geçen bir sakinleştirici olarak çalışır. Detoks özelliği ile vücudun rahatlamasını ve toksinlerinden arınmasını sağlar. Vücudu toksinlerden arındırarak hücre yenilenmesini, tazelenmesini ve dolayısıyla yaşlanmanın gecikmesini sağlar. Kestanenin detoks özelliği vücudun her açıdan olumlu şekilde etkiler. Çünkü detoks, kısaca vücudun zararlı maddelerden arınarak tazelenmesi olarak tanımlanan bir işlemdir. Vücudun zararlı maddelerden arınması hücre yenilenmesini ve vücudun daha dinç ve genç hissetmesini sağlar. Yaşlanmanın olumsuz etkileri yeterli kestane tüketimi ile ortadan kalkabilir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS