Kilo vermek için çok fazla limonlu su içmek zararlı olabilir

Kilo vermek için çok fazla limonlu su içmek zararlı olabilir

Kilo vermek için çok fazla limonlu su içmek zararlı olabilir

Kilo verme yolculuğunuza başlamak için limonlu su sabah içeceğiniz mi? Bu popüler sabah içeceğinin sindirimi desteklediği, kilo verme yolculuğunu hızlandırdığı, cilde fayda sağladığı ve bağışıklığı güçlendirdiği söyleniyor. Ancak çok fazla limonlu su içmek bu tür faydalar sağlamayabilir. Aslında limon suyunu aşırı tüketirseniz pek çok yan etkisi vardır. Her şeyin aşırı dozu sağlığa zararlıdır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sabahları ılık bir suyun içerisine bir kaç damla limon damlatmak güne daha iyi başlamanızı sağlayabilir ancak her şeyin aşırısı sağlıksız. Kilo vermek içni limonlu su içiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Limon, suya lezzet vermesinin yanı sıra protein, yağ, karbonhidratlar, potasyum gibi mineraller ve folat gibi temel besinlerle doludur.

C vitamini, tüm vücut dokularının büyümesi, gelişmesi ve onarımı için gerekli olduğu için insanların limonlu su içmesinin başlıca nedenlerinden biridir. Ama ılımlılık anahtardır! Çok fazla limonlu su içmek çeşitli sorunlara neden olabilir.

LİMONLU SU İÇMENİN ZARARLARI

Dişlerinizdeki aşınma ya da baş ağrılarınızın artmasının nedeni çok fazla limon tüketmeniz olabilir. Limonlu su içmenin olası zararlarına karşı önleminizi alın. 

Limonlu suiçmenin kilo vermeyi teşvik etmek, dehidrasyonu önlemek ve hazımsızlığa yardımcı olmak gibi faydalarını hepimiz duymuşuzdur . Ancak aşırı limonlu su sizin için tehlikeli olabilir,

İşte çok fazla limonlu su içmenin zararları...

DİŞ SAĞLIĞINIZA ZARAR VEREBİLİR 
Limonlar oldukça asidik narenciye meyveleridir. Bir kişi limon suyunu sık ve fazla tüketirse, limonun asidik yapısından dolayı dentin aşırı duyarlılığı ve diş çürümesi yaşayabilir. Diş çürümesi sürecini yavaşlatmanın bazı yolları, dişlerde limona doğrudan maruz kalmamak için pipet kullanmak, limon suyu tükettikten sonra dişleri fırçalamaktan kaçınmak ve limon suyunun yanında bol su içmektir.

Canker yaraları veya ağız ülserleri, ağızda gelişen, bulaşıcı olmayan, ağrılı, küçük lezyonlardır. Narenciye meyvelerinin bazı durumlarda ağız ülserine neden olabileceği bilinmektedir. Limon suyu içmeden önce ağız ülserlerinin tamamen iyileşmesini beklemek daha iyidir.

BAŞ AĞRISINA NEDEN OLABİLİR 
Narenciye genellikle migren ve baş ağrılarını tetikler. Bunun nedeni limonların genellikle baş ağrısına neden olan doğal bir monoamin olan tiramin üretmesi olabilir. Aşırı baş ağrısı yaşayan biriyseniz, limon suyu alımınızı azaltmanız önerilir. Kanıtlanmış bir bağlantı yoktur, ancak çalışmalar narenciye alımı ile migren arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

MİDE SORUNLARINI TETİKLER 
Çok fazla narenciye tüketen kişilerde genellikle mide-bağırsak sorunları, mide ekşimesi, asit reflüsü, mide bulantısı ve kusma görülür. Bu nedenle, herhangi bir semptom yaşarsanız limonlu su içmeden önce bir doktora danışmalısınız. 

Gastroözofageal reflü hastalığı olan kişiler aşırı limon suyu alımından kaçınmalıdır.

LİMON KABUĞU ZARARLI MİKROPLAR TAŞIYOR OLABİLİR 
Limon suyu tüketirken kabuklarıyla birlikte kullandığınız limon kabuğu, zararlı mikroplar için bir konak görevi görür

Restoranlar genellikle limonlu içeceklere limon dilimleri koyar. Bununla birlikte, çeşitli araştırmalar limonların tehlikeli hastalıklara neden olabilecek mikroorganizmalar içerdiğini kanıtlamaktadır. Riskleri azaltmak için limon kabuğu eklemek yerine içeceğinize limon sıkmanız önerilir.