Kimyasal Peeling nedir?

Kozmetolog Ayşe Demir, cildi donuk ve cansız görünümünden kurtaran ve yeni deri oluşumunu sağlayan kimyasal peelingin nasıl uygulandığını, çeşitlerini ve uygulama yaparken nelere dikkat edilmesi gerekildiğini anlattı.Kimyasal peeling nedir?
Kimyasal peeling, cilt yenileme işlemlerinde derinin kontrollü olarak belirli bir katmana kadar soyulup yeni bir deri oluşumunu sağlamaktır. Kimyasal peeling cilt tonu renk eşitsizliklerinde, kalınlaşmış keratimize ciltlerde kırışıklık, leke, akne ve dermatit komedonojik cilt problemlerinde uygulanan meyve asitleri olarak adlandırılan ciltte onarım, yenilenme ve derinlemesine arınma ve yapılanma sağlayan soyucu etkisi olan uygulama yöntemi.
Kimyasal peeling nasıl uygulanır?
Cildin epidermal tabakasında (üst tabakada) amaç hasarlı yüzeyi kontrollü bir şekilde soymaktır. Uygulama öncesinde gözler pamuk ile kapatılır, dudaklar vazelin sürülerek korunur, fırça kullanılarak peeling tedavinin boyutuna göre karışım veya tek olarak peeling uygulanır.
Peeling seçimi neye göre yapılır?
Cildin problemine odaklı kokteyl asitler seçilerek uygun ph dereceleri değerlendirilerek, akne ve sivilceli bir cilt ise akne - sivilce çıkarımı ve dezenfekte sonrası uygulama yapılır. İşlem sonrası kliniğimiz Estevizyon’da cilde tahriş giderici maske uygulanarak rahatlanması sağlanır.

Kimyasal peeling çeşitleri nelerdir?
Kimyasal peeling çeşitlerini de yüzeyel orta ve orta derin olarak ikiye ayırabiliriz. Seboreik akneli dermatit ve komedonejik ciltlerde prüvik, salisilik, grikolik asit türevlerini tek ve kombine olarak tercih ediyoruz.
Hamilelik lekelerinde ileri derecede güneş lekelerinde ve çiller de enzim peeling denilen içerisinde kokteyl kombinezasyonlar ve ağırlıkta triklorasetik asit bulunan enzim peeling dediğimiz tek seanslık bir leke tedavisinde uygun görüyoruz. Antiaging etki de sunarak cilt gençleşme ve ciltte yüksek parlaklık elde edilmektedir.
İşlem sonrası nelere dikkat edilmelidir?
Kimyasal peeling mutlaka kış döneminde ve koruma altında uygulanması gereken bir işlemdir. Yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanılmalı, güneşten kaçınılmalı, alkol içeren cilt temizleyicilerden uzak durulmalı, işlem sonrası lazer epilasyon solaryum uygulanmamalı.
Vücudun diğer kısımları peeling için uygun mudur?
Evet uygundur. Dekolte boyun kırışıklıklarında ve vücut sırt lekelerinde rahatlıkla uygulanabilir.
Kimyasal peeling risk ve komplikasyonları nelerdir?
Kimyasal peeling uzman ellerde uygulanmalıdır. Açık yara enfeksiyonel durumlarda uygulanmamalı. Uygun ve doğru asit derece ph seçimi çok önemlidir. Hafif lekeli bir cilde Yüksek oran peeling uygulandığında ciltte kalınlaşma koyulaşma oluşabilir. Sonuç olarak asidin ciltten uzaklaştırılması ve nötralize zamanlaması çok önemlidir.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS