Kırmızı eti tüketirken bunlara dikkat!

  1. Sağlık
Kırmızı eti tüketirken bunlara dikkat!

Protein kaynağı kırmızı eti tüketirken dikkat! Kırmızı etin aşırı tüketimi kalp krizine kadar ciddi hastalıkları da beraberinde getiriyor. Peki kırmızı et nasıl tüketilmeli? İşte yanıtı...Kırmızı et her ne kadar kaliteli protein kaynağı olsa da, aşırı ve bilinçsizce tüketildiğinde hazımsızlıktan kalp krizine kadar önemli sağlık problemlerine neden olabiliyor.
Beef and Fish Dergisi Mart-Nisan ayı sayısında Acıbadem Maslak Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Öçal, kırmızı et tüketirken dikkat etmemiz gereken noktaları anlattı, önemli bilgiler verdi.
Kırmızı eti bol limonlu salatayla tüketin
Kırmızı et, severek tükettiğimiz en kaliteli protein kaynaklarından biri. Ayrıca yağ, demir, çinko ve B grubu vitaminleri açısından da zengin bir besin. Bu nedenle günlük beslenmede vücudun ihtiyacını karşılayacak miktarda kırmızı et tüketmek çok önemli. Ancak kırmızı et, sindirimi oldukça zor bir besin. Aşırı tüketimi, sindirimi güçleştireceği için özellikle mideyle ilgili problemi olanların et tüketiminde aşırıya kaçmamaları gerekiyor. Daha da kötüsü, ette bulunan doymuş yağlar, kolesterol ve trigliserid gibi kan yağlarının artmasına ve bunun sonucunda da kalp damar hastalıklarının oluşmasına sebep olabiliyor. Bu nedenle özellikle diyabet, tansiyon, obezite, kalp damar ve benzeri kronik hastalığı olanlar, et tüketim miktarına dikkat etmeliler. Sağlık problemleriyle karşılaşmamak için haftalık kırmızı et tüketim miktarının 500 gramı geçmemesinde fayda var.
Güne limonlu suyla başlayın
Kalkar kalkmaz ilk 1 saat içinde kahvaltı etmeyi, eğer mide probleminiz yoksa sindiriminizi kolaylaştırmak için güne 1 bardak ılık limonlu suyla başlamayı ihmal etmeyin. Kırmızı et tüketeceğiniz gün, bağırsak sağlığınızı korumak için kahvaltıda hayvansal kaynaklı besinler yerine meyve, sebze, ceviz, badem gibi bitkisel kaynaklar ve tam buğday, çavdar ekmeği veya yulaf gibi kaliteli karbonhidratlar bulundurmaya özen gösterin.
Eti kendi yağıyla pişirin
Eti evde kendiniz hazırlayacaksanız pişirme tekniğine de dikkat edin. Kızartma ve kavurma yerine, ızgarada veya fırında pişirin. Ayrıca etin yağsız kısmını tercih edin. Etle yaptığınız yemeklere ilave yağ eklemeyerek etin kendi yağıyla pişmesini sağlayın. Eğer mangalda pişiriyorsanız kömürleşmemesine, iç kısmının çiğ kalmamasına dikkat edin.
Etin yanında mutlaka sebze yiyin
Posa içeriği olmadığı için et kabızlığa yol açabiliyor. Bu nedenle etin yanında posa içeriği yüksek olan sebze, meyve, kepekli ekmek gibi gıdaları tüketmeniz çok önemli. Sebze ve meyvelerdeki C vitamini, etin içerisindeki demirin vücutta kullanılabilirliğini artırıyor. Bu yüzden etin yanında bolca limonlu yeşil salata yemeyi ihmal etmeyin.
Aşırı tüketime dikkat!
Fazla miktarda tüketilen kırmızı etin özellikle mide ve bağırsak kanserlerine sebep olduğu biliniyor. Bu nedenle günlük kırmızı et tüketim miktarı yaklaşık 70 gram civarında olmalı. Bu miktar da örneğin iki köfte büyüklüğünde ete denk geliyor.
Dengeli beslenmeyi ihmal etmeyin
Her zaman yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edin, her besin grubundan tüketmeye çalışın. Yüksek protein ağırlıklı beslenme hem sindirim sistemi bozukluklarına hem de halsizlik ve yorgunluğa sebep olabiliyor. Dolayısıyla etin yanı sıra beslenmenizde süt, ekmek, sebze ve meyve grubuna da yer vermeye özen gösterin.
Az ve sık beslenin
Uzun süreli açlıklar, kan şekeri düştüğü için öğünlerde aşırı miktarda besin tüketimine neden oluyor. Bu nedenle öğünler arasında 3-4 saatten fazla aç kalmamaya dikkat edin. Öğünlerde aşırı miktarda besin tüketiminin önüne geçmek için az ve sık beslenin, mümkünse ara öğün yapın.
Öğlen et, akşam sebze tüketin
10 / 11
Kırmızı eti tüketirken bunlara dikkat!
Kolay pişen kolay sindiriliyor! Bir besin ne kadar kolay pişiyorsa vücut tarafından da o kadar hızlı sindirildiğini unutmayın. Güneşin batışıyla beraber insanoğlunun metabolizmasının yavaşladığı bilinen bir gerçek. Etin sindirimi, sebzelerin sindirimine göre bir hayli zor. Bu yüzden metabolizmanın yavaşladığı saatlerde bir de sindirimi zor bir besin tüketmek, ertesi gün yorgun kalkmanıza neden olabiliyor.
Bol su için
11 / 11
Kırmızı eti tüketirken bunlara dikkat!
Sindirim için en önemli faktörlerden biri su. Hazımsızlık veya kabızlık sorunu yaşamamak için kilo başına 30 ml su içmeyi ihmal etmeyin. Örneğin 70 kilo olan bir kişinin 2100 ml, yani yaklaşık 2 litre su içmesi gerekiyor.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS