Kış hastalıklardan korunmak için bol su için

Kış hastalıklardan korunmak için bol su için

Kış hastalıklardan korunmak için bol su için

Hastalıklardan korunmanın yolları konusunda bilgi veren Manisa'nın Kula İlçesi'ndeki Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Aybüke Aslı Ayyıldız, bol su içmenin vücudun temizlenmesi ve yenilenmesine yardımcı olduğundan her mevsim faydalı olduğuna dikkat çekt

Kış mevsimiyle beraber soğuyan havanın daha sık hastalanmalara neden olduğunu dile getiren Kula Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Aybüke Aslı Ayyıldız; hastalıkların bazen hissedilmeden hafif bir şekilde atlatılırken, bazen de günlerce sürdüğüne dikkat çekti. Artan hastalıklardan korunmanın yollarından bahseden Ayyıldız:

"Hasta olmamızda soğuk havanın etkisi kadar, doğru beslenmemek, mevsime uygun giyinmemek, bulunduğumuz ortamın temiz olmaması ve kişisel temizliğimize dikkat etmemek büyük pay sahibidir. Kışın soğuklarda bedenimizi sıcak tutacak yünlü kalın kumaşlar tercih edilmeli, sıcak bir ortamda bulunuyor ve arada dışarı çıkmak zorunda kalıyorsak, ortam sıcaklığına uygun ince giysiler çıkarılabilir ceket ve süveterlerle beraber giyilmelidir. Bol su içmek, vücudumuzun temizlenmesine ve yenilenmesine yardımcı olduğundan her mevsim faydalıdır. İçilen bitki çayları da bunu desteklemektedir" dedi.

Kışın hastalıklardan korunmak için dengeli beslenme ve temizliğin de önemini hatırlatan Ayyıldız, bol sebze-meyve tüketiminin vücudu zinde tutmakla beraber hastalığa yakalanma oranını önemli ölçüde düşürdüğünü dile getirdi.

Kış hastalıklarından korunmanın bir yolunun da havasız ve kuru ortamlarda fazla bulunmamak olduğunu belirten Dr. Ayyıldız, "Kışın hastalıklardan korunmanın bir yolu da havasız ve kuru ortamlarda fazla kalmamaktır. Bulunduğumuz ortamı düzenli şekilde pencereleri açarak havalandırmalıyız. Kuru ortamlarda nefes almak güçleşir ve dış solunum organlarımız için soğuk hava tahriş edici özellikte olabilmektedir. Gece uyurken, varsa odamızda buhar makinesi çalıştırmak özellikle bebek, çocuk ve solunum güçlüğü olan kişiler için yararlı olacaktır.

 

Elleri mutlaka sabunla yıkamak, hasta olan kişiyle zorunlu olmadığı sürece yakın temasta bulunmamak, hasta kişinin öksürürken ya da hapşırırken ağzını ve burnunu kapatmak konusunda göstereceği hassasiyet hastalıkların yayılma ve bulaşmasının önüne geçebilmek için büyük önem taşır" diye konuştu.