Kısırlığa yol açtığı iddia edilen 'ibuprofen' için bakanlıktan açıklama

Kısırlığa yol açtığı iddia edilen 'ibuprofen' için bakanlıktan açıklama

Fransız ve Danimarkalı bilim insanlarının yaptığı "ibuprofen içeren ilaçlar kısırlık yapıyor" iddiası üzerine Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Bilimsel Farmakovijilans Komisyonu bir açıklama yaptı,

Birçok ilaçta etken madde olarak kullanılan 'ibuprofen' üzerinde Fransız ve Danimarkalı bilim insanlarının yaptığı araştırmanın basında yer almasının ardından Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'ndan bir açıklama yapıldı. Açıklamada erkeklerde başta kısırlık olmak üzere bir çok sağlık sorununa neden olduğu tespit edilen etken madde ibuprofen hakkındaki iddiaların değerlendirildiği, bu değerlendirme sonucunda söz konusu maddenin kısırlığa yol açtığı kanısına ulaşılamayacağı sonucuna varıldığı açıklandı.

İktidarsızlık, depresyon ve kas kaybı iddiası

Fransız ve Danimarkalı bilim insanlarının ABD Ulusal Bilim Akademisi'nin PNAS dergisinde yayımlanan araştırmasına göre ibuprofen yoğun olarak kullanıldığında testosteron hormonu üretiminin etkilendiği, bunun üzerine de ileri yaşlarda iktidarsızlık, depresyon ve kas kaybına yol açtığı iddia edilmişti. 

Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Bilimsel Farmakovijilans Komisyonu'nun açıklaması şöyle:

"Komisyon toplanarak “ibuprofen etkin maddeli ilaçların erkeklerde kısırlığa yol açtığı” iddialarının kaynağı olan makale ile literatürleri değerlendirmiştir. Bilimsel Komisyon, 14 erkek üzerinde 6 haftalık kullanımı belirten sonuçlardan, ibuprofen etkin maddeli ilaçların kısırlığa yol açtığı kanısına ulaşılamayacağı sonucuna varmıştır.

'Testosteron düzeyi değişmedi'

Temel amaç olarak kısırlığın değerlendirilmediği çalışmada ilaç kullanımı ile ilgili geçici bir takım hormonal değişikliklerin olduğu, ancak erkeklik hormonunun (testesteron) kandaki düzeyinin değişmediği belirlenmiştir. İddialara yönelik bir önlem alınmasına bu aşamada gerek duyulmamıştır. Konuyla ilgili bilimsel çalışmalar Komisyonumuz tarafından yakından takip edilecektir. Tüm ilaçlarda olduğu gibi ibuprofen etkin maddeli ilaçların da hekim kontrolünde kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Kamuoyunun bilgisine saygı ile sunulur.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS