Kişiye özgü yüz gençleştirme cerrahisi nedir?

Kişiye özgü yüz gençleştirme cerrahisi nedir?

Kişiye özgü yüz gençleştirme cerrahisi nedir?

Kalıcı ip germe işlemi, özel ip kullanılarak yapılan bir uygulama yöntemidir. Buradaki önemli nokta, tercih edilen ipliklerin erimemesidir. Genellikle bir silikon ipler işlem için tercih edilir. Bu işlem yüz bölgesine uygulanabileceği gibi vücut bölgesine de uygulanabilmektedir. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Prof. Dr. Özgür Pilancı, kişiye özgü planlanan yüz gençleştirme yöntemlerini tüm detayları ile anlatıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kalıcı iple yüz germe yöntemi için öncelikle bir uzmana danışmalı ve onay almalısınız. Hangi bölgelerde uygulama yapılacaksa ona göre çizimler yapılmalı ve buna göre hazırlık yapılmalıdır. Hazırlamada topikal bir anestezik krem kullanılabilir ancak bu yeterli olmayabilir, bu nedenle bir iğne ile lokal anestezi de gerekebilir. Bu işlem yaklaşık 45 dakika ile 1 saat arası sürebilir.

Kalıcı iplerle yüz gençleştirme genellikle 30 yaşından sonra tercih edilir

İşlemin 18 yaşın altındaki kişilere yapılması tavsiye edilmez. Zorunlu durumlarda bu işlem ancak doktorun onayı ile yapılabilir. Kalıcı ip ile yüz gençleştirme uygulamasından sonra iz kalmaz. Ameliyat sonrası bölgeye ve cilt elastikiyetinin kaybolmasına bağlı olarak, başlangıçta aşırı gerilmeden kaynaklanan gamzeler ve konturların doğal olmayan görünümüne neden olabilmektedir. Bu nedenle özenle planlanmalı ve uygulanmalıdır.

İşlemden hemen sonra günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Tam olarak istediğiniz sonuçları almanız bazen 10 gün kadar sürebilir. İlk 3 hafta ağır işlerden ve çok sıcak suda banyo yapmaktan kaçınmanız, 3 hafta aşırı aktif egzersizlerden kaçınmanız gerekir.

Kalıcı ip ile yüz gençleştirme işleminin ömrü yaklaşık 5 yıldır. İpler kalıcı olmasına rağmen yaşlanma sürecimiz devam ettikçe mevcut ipler yetersiz kalmaktadır. Bu durumda kişinin ihtiyacına ve uzman hekimin önerisine göre işlem tekrar yaptırılabilir.

Tercih edilen bir diğer yöntem; Fransız askısı

Fransız askı yöntemi ameliyatsız yüz gençleştirme tedavilerinden en uygunudur. Yaş alınmaya başlanmasıyla cilt dokusunda bozulmalar ve hacim kaybı gözlenir. Sonucunda ise ciltte sarkmalar gözlenebilir. Teknikte uygulanan yöntem sayesinde cerrahi işleme gereken duyulmadan gergin ve sıkı bir cilt görünümüne sahip olabilirsiniz. Medikal ipler ile gerçekleştirilen işlemde cilt üzerinde var olan sarkıklıklar giderilerek kırışıklıklar giderilir. Cilde uygun olan ipler sayesinde uzun süre genç bir görüntüye sahip olabilirsiniz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fransız askı yöntemi özellikle cerrahi işlemlerden çekinen kişiler için tercih edilen bir yöntemdir

Cildinde yoğun sarkma görülen ve orta yaşlı kişilerin mevcut cilt sorunlarında oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilir. Özellikle yanak sarkması, kaş düşüklüğü ve alın sarkması problemlerin tedavisinde tercih edilmektedir. Genç yaşta yapılan uygulamalar ise ileri yaşlarda yüz germe ameliyatına olan ihtiyacı azaltabilir. İşlem sonrasında ise sarkan cilt yukarı doğru kaldırılır, yüz şekli ortaya çıkar ve elmacık kemikleri belirginleştirilir.

Fransız askı yöntemi isteğe ve ihtiyaca bağlı olarak yanak, çene altı, elmacık kemiği, kaş ve boyun bölgelerine uygulanabilir. Uygulamaya başlanmadan önce işlem yapılacak yere lokal anestezi kremleri uygulanır. Belirlenen bölgelerden açılan minik kesiler sayesinde medikal ipler cilt altına yerleştirerek yüz yukarı doğru askılanır. Fransız askı yönteminin diğer işlemlere kıyasla artısı yüz ifadesini değiştirmemesi ve mimikleri bozmamasıdır. Uygulama sonrası cilt üzerinde etkisi hemen görülebilir. Yüzün tam olarak oturması ise 2 ila 3 ayı bulacaktır.