Kolesterolü düşürmek için yenilmesi gereken 11 besin!

A A

30.11.2021 - 16:02

Belli bir yaştan sonra, yüksek kolesterol seviyeleri daha yaygındır ve onu kontrol etmek giderek daha karmaşık hale gelir. Sağlık durumunuzu iyileştirmek için ideal yöntem basittir. Peki Kolesterol doğal yollarla nasıl düşürülür?", "Kolesterolü düşüren besinler nelerdir?" sorularına Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım cevap verdi ve kolesterolü düşüren 11 besini açıkladı. (Pembenar)

Kolesterolü düşürmek için yenilmesi gereken 11 besin!

1-YULAF

Çözünür lif içerir, kötü kolesterolü uzaklaştırır ve kalp dostudur.

2-CEVİZ,BADEM VE DİĞER FINDIKGİLLER 

Kuru yemişlerin çiğ, tuzsuz ve şekerle kaplı olmamaları gerekir. Çoklu doymamış yağ asitlerinden zengindirler.


Yapılan bir çalışma 1 ay boyunca haftada 6 gün günde 11 adet tüm ceviz tüketiminin total kolesterolü yüzde 5.4 ve LDL kolesterolü yüzde 9.3 oranında azalttığını gösterdi.

 3-KURU BAKLAGİLLER

126 gram günlük pişmiş baklagil tüketimi kötü kolesterolü yüzde 5 oranında azaltıyor.

4-MEYVE

Özellikle narenciye grubu meyveler, pektin doludur. Pektin vücutta çözünür life dönerek kolesterolü vücuttan uzaklaştırır. • Elma, üzüm gibi meyveler kandaki antioksidan seviyelerini artırlar ve kolesterolün hasara yol açmasını engellerler. 

5-ÇAY

Çaydaki flavonoidler, kan damarlarını rahatlatıp kan pıhtılarını önlerler. Flavonoidler aynı zamanda damarlarda plak oluşumuna yol açan LDL kolesterolün oksidasyonunu da engellerler.

 6-ÇİKOLATA

Güçlü antioksidan içerir ve HDL kolesterol (iyi kolesterol) artışına katkıda bulunur. Çikolatadan kasıt tam yağlı süt ve şeker dolu barlar değil, kakaodur.  Yapılan bir çalışma kakao tozu tüketenlerde yüzde 24, kontrol grubunda da yüzde 5 civarında HDL'de artışı yaşandığını ortaya koydu.

 7-AVOKADO

Tekli doymamış yağ asitlerinden zengindir. HDL'yi (iyi kolesterol) artırmaya ve LDL'yi (kötü kolesterol) kolesterol düşürmeye yardımcı olur. Beta sitosterol adlı bitki bazlı bir yağ içeren avokado bu sayede besinlerden emilen kolesterol miktarının azalmasını sağlar. Ancak yine de günlük 1 taneden fazla avokado yememekte fayda var.

8-ISPANAK

Fazla miktarda lutein içerir. Yapılan bir çalışma ½ bardak günlük lutein zengini besin alınmasının damarlarda tıkanmayı önleyerek kalp krizi riskini azalttığını gösteriyor.

9-SARIMSAK

Kan pıhtılarını önler ve yüksek kan basıncını düşürür. • Kolesterolün damar duvarlarına yapışmasını önleyerek damar tıkanıklıklarının önüne de geçer.

 10-ZEYTİNYAĞI

Dünyanın en sağlıklı yağı olan zeytinyağı, tekli doymamış yağ asitlerinden zengindir ve LDL kolesterolü düşürür.

11-SOMON VE DİĞER BALIKLAR

Omega 3, LDL kolesterolün azalmasına yardımcıdır. Beslenmede doymuş yağlar yerine çoklu doymamış yağ asitlerinin tercih edilmesi yapılan bir çalışmaya göre yüzde 4’e kadar iyi kolesterolü artırabiliyor. 

LDL KOLESTEROL VE HDL KOLSEDTEROL NEDİR? 

LDL kötü kolesterol ve HDL iyi kolesteroldür. LDL’nin 200’ün altına olması gerekir. 200-239 arası sınırın üstü yükseğe yakındır, 240 üstü ise yüksek kolesterol tanısıdır. 

YÜKSEK KOLESTEROLE NEDEN OLAN BESİNLER NELERDİR?  

Doymuş katı ve sıvı yağlar (Tereyağını sınırlandırın. İşlenmiş et ürünleri, palm yağı tüketmeyin), trans yağ ve hidrojene bitkisel yağlar (katı margarinler, cips, kraker, kurabiyeler vb.), alkol ve yağlı etler, sigara, kafein, abur cuburlar, fast food.