Konjenital glokom nedir?

Konjenital glokom nedir?

Konjenital bir diğer tanımla doğumsal glokom, göz tansiyonun artmasıyla oluşan ve göz siniri harabiyetine neden olan bir hastalıktır. Bebeklik ve çocukluk döneminde görülebilen bu hastalığı Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Muhsin Eraslan anlatıyor.

Sıklıkla bebeklik döneminde karşılaşılır

Glokom rahatsızlığı gözün anne karnında yeterli gelişmemesi sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Yeterli gelişemeyen gözde göz içerisinde üretilen sıvının atılım kanalları çalışmaz ve sıvı basıncı yani göz tansiyonu artışı görülür. Pediatrik glokom hastalığının birçok çeşidi vardır ancak sıklıkla karşılaşılanı bebeklik zamanında görülen konjenital glokomdur.

Doğumdan önce anne karnındaki son aylarda göz içerisindeki sıvının atılımı ile ilgili dokularının gelişimi başlar. Oluşan bu boşaltım kanalları gözde biriken sıvıyı dışarı atacak ve sıvı birikmesini engelleyecektir.

Göz kanallarında delik oluşumunda sorun yaşanması ile gözde sıvı birikmeye başlar. Sıvı birikmesi ise konjenital glokoma sebep olur. Göz içinde sıvı birikmesiyle göz içi basınç yükselir. Yüklesen basınç sonucu ise bebeğin gözleri büyümeye başlar. Yetişkinlerden farklı olarak çocuklarda sklera dokusunun elastik olması bu büyümenin nedenidir. Bir balonu fazladan şişirmek gibi gözler de fazla sıvı basıncı nedeniyle büyür. Basıncın ameliyatla normal seviyelere inmesi ile gözler yeniden küçülerek normal düzeylere gerileyebilir.

Kimi zaman bu göz büyümesi halk arasında öküz gözü (buftalmus) olarak bilinir. Tedavi edilmediği zamanlarda görme kaybına sebebiyet verebilen glokom tehlikeli bir hastalıktır.

Göz büyümesi, ışığa hassasiyet başlıca belirtileridir

Bebeklerde konjenital glokom belirtileri arasında aşırı göz sulanması, bebeklerde ışık hassasiyeti nedeniyle ışıktan gözlerini kaçırma ve gözlerini sıkıca kapatma, gözlerde kızarıklık vardır. Konjenital yani doğumsal glokomlu bebekler huzursuz, mutsuz, sürekli ağlayan ve az beslenen bebeklerdir.

Gözün saydam tabakası olan korneaları matlaşmış beyaz opak görünümde olabilir. Ayrıca kornea çapı artmıştır. Bu belirtilerin anne ve baba tarafından fark edilmesi tanı için büyük önem taşır. Fark edildiği zaman uzman hekime danışılması gerekir.

Doğumsal glokom tedavisinde kesin tanı koyulduktan sonra en kısa sürede cerrahi işlem gerekir. Cerrahi uygulanana kadar damla ile tansiyon düşürülmeye çalışılsa da asil tedavi cerrahidir. Ameliyat sırasında ise gelişmeyen göz kanalları açılarak sıvı atılımı sağlanır. İyileşme sürecinde ise sağlam gözün kapatılarak ameliyat uygulanan gözün çalıştırılması gerekir.

Tedavi sürecini desteklemek amacıyla gerekli durumlarda göz damlası kullanılması gerekebilir. Göz damlaları konjenital glokom hastalığını tek başına tedavi etmez ancak iyileşme sürecine destek olur.

Konjenital glokom hastalığında önemli olan hastalığın erken fark edilmesidir. Tedavi süreci ne kadar erken başlarsa alınacak sonuç o kadar sağlıklı olur. Glokom tekrarlama riski olan bir hastalık olduğu için tedavi edilse bile mutlaka kısa aralıklarla doktor kontrolü gerekir. Bu kontroller hastalığın ilerleyen zamanlarında görülebilecek göz tembelliği, şaşılık, miyopi için de devam etmelidir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS