Koronavirüs erkeklerde yumurtalık ağrısına neden olur mu?

Koronavirüs erkeklerde yumurtalık ağrısına neden olur mu?

Amerika'da 42 yaşındaki bir adam, yumurtalıklarındaki 'bıçaklanma' hissi nedeniyle hastaneye gitti. Diğer insanlarla temas haline olan adama corona virüs testi yapıldı ve pozitif çıktı. Hastada, bilindik corona virüs belirtileri ise yoktu. Peki corona virüs yumurtalık ağrısına neden olur mu? Amerikalı ve Çinli bilim insanları bu konuda fikir ayrılığında.

Amerika'da 42 yaşındaki bir adam, yumurtalıklarındaki dayanılmaz ağrı nedeniyle hastaneye gitti. Adamın ayrıca mide ve sırt ağrıları da vardı. Covid-19 testi yapılan adamda, diğer corona virüs belirtilerinin hiçbiri olmamasına rağmen testi pozitif çıktı. Peki corona virüs, yumurtalık ağrısına neden olur mu?

Harvard Tıp okulundaki doktorlar testis ağrısının bir corona virüs semptomu olduğunu söylemedi ancak COVID-19'un 'atipik göstergesi' konusunda uyardı. Ancak Çinli bilim insanları aksini iddia ediyor.

Şubat ayında virüsün erkek üreme organlarına saldırabileceğini iddia eden Çin'deki bilim adamları endişeleniyor.

Çinli bilim insanlarına göre, virüs, testislerde bol miktarda bulunan hücrelere bağlanır ve 'doku hasarına' yol açabilir.

Bununla birlikte, diğer uzmanlar o zamandan beri, güçlü araştırmalar yapılana kadar erkeklerin endişelenmemeleri gerektiği konusunda uyardılar.

Harvard'lı araştırmacılar, vaka hakkında şunları söylüyor:

Daha önce iki günlük bir ateşi olmasına rağmen, öksürük, boğaz ağrısı veya nefes darlığı yoktu.

Fizik muayenede midede hassasiyetten başka anormal bir şey bulamadı.

Sadece adamın karnının taraması yapıldığında, uzmanlar akciğerlerinin tabanında yanlış bir şeyle karşılaştılar. Akciğerlerinde, COVID-19'un ciddi bir komplikasyonu olarak ortaya çıkabilecek pnömoni ile tutarlı hasar vardı.

Nanjing Üniversitesi Suzhou Bağlı Hastanesi'ndeki ürologlar ise, corona virüsün esas olarak kişinin akciğerlerini ve bağışıklık sistemini hedeflemesine rağmen, enfeksiyon testislerin iltihaplanmasına neden olarak 'testislerde bağışıklık homeostazının bozulmasına' neden olabilir.

Öte yandan, 2002 ve 2003'teki SARS salgını sırasında, sağlık görevlilerinin bazı erkek hastaların testislerinde ciddi bağışıklık sistemi hasarı gözlemlemişlerdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS