Koronavirüs geçirenlerde koku ve tat alma kaybı nasıl kazanılır?

Koronavirüs geçirenlerde koku ve tat alma kaybı nasıl kazanılır?

Covid-19 geçirenlerde görülen korku ve tat alma duyularının kaybolma durumunun düzeltilebileceğini belirten Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Nurettin Lüleci, koku ve tat alma duyusunun yeniden kazanılması için ozonun nasıl etkili olduğunu açıkladı.

Ölümcül bir virüs olan Covid-19 bulaştığı hastalarda çok farklı belirtilere neden olmaktadır. Basit belirtilerden hayatı tehdit eden hatta ölümlere neden olduğu bilinen bu salgın virüsü bazen de hiç ummadık şekilde basit belirtilerle atlatılabilmektedir. Burada tedavisi nasıl olur, nasıl korunuruz sorusundan ziyade Covid-19 geçirenlerde görülen 2 basit belirtinin tedavisine yönelik tecrübelerimizi aktarmak isteriz. Gerek aktif enfeksiyon durumlarında gerekse hastalığı atlatan bireylerin bir kısmında koku alma ve tat alma duyularında bozukluklar olmakta hastalar kokladıkları şeylerin kokusunu veya tadına baktıkları yiyeceklerden tat alamadıklarını ifade etmektedirler

Ozon tedavisinin virüsleri öldürme yeteneği bilinmektedir. Daha önceki viral salgınlar sırasında uygulanan ozon tedavisinden olumlu sonuçlar alınması bu güne ışık tutar pozisyonundadır. Covid-19 belirtileri ortaya çıkarken hücre içerisinde mitokondri fonksiyon bozukluğu oluşmaktadır. Ozon bu durumu düzeltmek ve oksijen kullanımını iyileştirmek için iyi bir yoldur. Çünkü tıbbi ozon tedavisi, mitokondriye ve hücrelere daha fazla zarar vermeden vücudu oksijenlenmesini sağlayan güçlü bir yöntemdir.

Ozon 3 oksijen atomundan oluşan doğal bir maddedir. Tedavide ozon gazının kullanılmasına ozon terapi denmektedir.

2003 yılında Çin’de Prof. Dr. Li Zelin Covid gibi aynı virüs ailesinden olan SARS virüsünün ozonla %99,2 oranında öldürülebileceğini göstermiştir. Yine Dr. Wilson klinik araştırmalarında bu veriyi destekler şekilde SARS virüsünün %99 oranında ozon tedavisiyle öldürülebileceğini göstermiştir.

Diğer bir örnek: Afrika’daki ölümcül Ebola virüs salgını sırasında Amerika Kaliforniya’dan Dr. Rowen Sierra Leone cumhurbaşkanının daveti üzerine ekibiyle birlikte Afrika’ya gitmiş ve 6 Ebola hastasına ozon tedavisi uygulamış hastaların 6’sı da komplikasyonsuz şekilde iyileşmiştir. Dr. Rowen halen Amerika’da Covid-19 hastalarına aktif olarak ozon tedavisinde çok gözde bir uzmandır.

Covid-19 salgınının çıktığı Vuhan kentinde kritik evre 3 Covid hastalarına ozon tedavisi uygulanmış hastalar kısa sürede düzelerek taburcu olmuşlardır. Bu sonuçtan sonra 17 hastanede birden hastalara ozon tedavisi uygulanmaya başlamış hatta yoğun bakımda entübe edilerek solunum cihazına bağlanan 5 hastanın 5’ide ozon tedavisinden sonra extübe edilerek solunum cihazından ayrılmış ve tam şifa ile evlerine gönderilmiştir. Yine daha az kritik durumdaki hastalarda da ozon tedavisinden sonra tam bir iyileşme gözlenmiştir.

Son günlerde İtalya ve İspanya’dan iyi haberler gelmeye devam etmektedir. Yani burada pandemi sırasında uygulanan ozon tedavilerinin sonuçlarının yüz güldürücü olduğunu söyleyebiliriz. Örnekleri çoğaltmak mümkündür.

Ozonun etkilerini saymaktan ziyade uyguladığımız, önerdiğimiz basit yöntemle koku alma ve tat alma duyunuzun düzelebileceği müjdesini vermek isteriz. Bu bağlamda koku ve tat alma duyu bozukluğu gelişen hastalarda 1 hafta süreyle günde 3 kez buruna ozon yağı damlatma (her iki burun deliğine 2’şer damla) ve içme suyuna sıkılan 3-5 damla ozon yağı ile yapılan gargara (sonrası içilecek) hastaların bozulmuş koku alma ve tat duyusunu düzelttiğini ifade edebiliriz.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS