Koronavirüs koku ve tat alma kaybına da yol açıyor

A A

23.03.2020 - 18:02

Koronavirüsün en önemli belirtiler arasında ateş, kuru öksürük ve nefes darlığı yer alıyor. Geçen günlerde bu bulgulara ishal, bulantı ve kusma da eklenmişti. Şimdi de son yapılan çalışmalara göre koronavirüse yakalananlar koku ve tat alma duyularını kaybediyor.

Koronavirüs koku ve tat alma kaybına da yol açıyor

İngiltere'nin önde gelen kulak burun boğaz (KBB) uzmanlarından olan Profesör Nirmal Kumar, Sky News'e yaptığı açıklamada ateş ve öksürük gibi daha yaygın semptomlar görülmeyen bazı COVID-19 hastalarının koku ve tat alma duyularını kaybettiğini söyledi.

Bu belirtiler varsa kendinizi izole edin

Bu semptomları yaşayanlardan kendilerini izole etmelerini isteyen Kumar, "Genç hastalarda öksürük ve ateş gibi önemli semptomlar bulunmayabilir ancak sadece koku ve tat alma duyusu kaybı olabilir. Bu da bu virüsün burunda tutunduğunu gösteriyor" dedi.

11 Mart'ta COVID-19 testi pozitif çıkan İngiltere Hasta Güvenliğinden Sorumlu Devlet Bakanı Nadine Dorries, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada büyük ölçüde iyileştiğini ancak hala koku ve tat duyularının geri gelmediğini ifade etmişti.

'4 gündür hiçbir kokuyu alamıyorum'

COVID-19 testi pozitif çıkan Utah Jazz forması giyen NBA oyuncusu Rudy Gobert, Twitter hesabından, "Koku ve tat kaybı kesinlikle belirtilerden biri. Son 4 gündür hiçbir şey kokuyu alamıyorum. Aynı şeyi yaşayan var mı?" diye sormuştu.