Omicron varyantı nedir, belirtileri nelerdir? Omicron ne demek?

A A

29.11.2021 - 11:10 Son Güncelleme:

Koronavirüs vaka sayıları dünya genelinde artmaya devam ederken aşılama sayısı artsa da can kayıpları durmuyor. Virüsle mücadele dünya genelinde devam ederken bir mutasyon haberi de Güney Afrika’dan geldi. Peki, Omicron varyantı nedir, belirtileri nelerdir?

Omicron varyantı nedir, belirtileri nelerdir? Omicron ne demek?

Koronavirüsle mücadelede aşılama devam ederken bir yandan da mutasyonlar gerçekleşmeye devam ediyor. Yeni mutasyon haberi ilk olarak Güney Afrika’dan gelmişti. Başka ülkelerde de görülmeye başlamasının ardından virüse ilişkin yakın inceleme başlatıldı. Öte yandan DSÖ yeni mutasyonu “Omicron” olarak duyurdu.  

 B.1.1.529 MUTASYONU, OMİCROS VARYANTI NEDİR?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Güney Afrika'dan yayılan ve B.1.1.529 olarak isimlendirilen yeni mutasyonunun adı, "Omicron" olarak açıklandı.

OMİCRON VARYANTI BELİRTİLERİ NELER?

Güney Afrika Tabipler Birliği (SAMA) Başkanı Dr. Angelique Coetzee gazeteye verdiği demeçte, 'Bir veya iki gün boyunca kas ağrısı ve yorgunluk ile kendini iyi hissetmeyen hafif bir hastalık sunuyor' dedi. Bu varyanta yakalananlarda hafif bir öksürüğin olabileceğinin altını çizen uzman isim, 'Enfekte olanlardan bazıları şu anda evde tedavi ediliyor' dedi.

Avrupa'daki ilk vaka dün Belçika'da kayıtlara geçerken bugün de İngiltere'de iki vakaya rastlandı. Almanya ve Çekya, Omicron varyantı olduğundan şüphelendikleri birer vaka tespit ettiklerini açıkladı. Almanya'daki vakanın Güney Afrika'dan, Çekya'daki vakanın ise Namibya'dan gelen kişiler olduğu belirtildi.

OMİCRON NE DEMEK?

Omikron (Ο ο) (Yunanca:Όμικρον, Omikron), Yunan alfabesinin onbeşinci harfidir. Fenike alfabesinin Ayin harfinden gelmektedir. Türkçe karşılığı O harfidir. Yunanca'daki bir diğer o sesine sahip olan Ωω ile karıştırılmamalıdır. Ο harfi yanına υ aldığında diftong yaratır ve U olarak sesletilir. ι aldığı takdirde de i olarak okunur.