Son Dakika

Koronavirüse karşı antikor kokteyli koruma.. Antikor kokteyli nedir? Antikor kokteyli özellikleri ve etkileri!

A A

21.10.2021 - 10:13 Son Güncelleme:

Covid-19 salgınına karşı her geçen gün araştırmalar sürüyor ve bu süreçte olumlu gelişmeler yaşanıyor. Bu gelişmelerden biri de “antikor kokteyli” olarak görülüyor. Merck firmasının hap şeklindeki ilacından sonra şimdi de AstraZeneca ‘AZD7442’ adlı 'antikor kokteyli'ni geliştirdi. Kokteyl ölüm ve hastalığa yakalanma riskini yüzde 50 oranında azalttığı belirtiliyor. Peki, Antikor kokteyli nedir, ne işe yarar, etkileri neler? İşte koronavirüse karşı antikor kokteyli koruma ile ilgili detaylar..

Koronavirüse karşı antikor kokteyli koruma.. Antikor kokteyli nedir? Antikor kokteyli özellikleri ve etkileri!

Koronavirüsle mücadelede aşı çalışmalarının yanında ilaç tedavisiyle ilgili gelişmeler de hız kazandı. Son olarak Merck firması tarafından geliştirilen hap şeklindeki 'Molnupiravir' isimli ilacın Faz-3 çalışmaları belli olmuştu. Klinik araştırmanın sonuçlarına göre, Molnupiravir'in ağır koronavirüs hastalarında hastaneye yatış ve ölüm riskini neredeyse ortadan kaldırdığı açıklanmıştı. Hatta, ABD, Singapur ve Avustralya bu ilacın ön siparişlerini bile verdi.

ANTİKOR KOKTEYLİ NE İŞE YARAR, ETKİLERİ NELER?

Koronavirüse karşı aşı geliştiren şirketlerden biri olan AstraZeneca'nın, Covid-19'a karşı test ettiği 'AZD7442' isimli 'Antikor Kokteyli'nin ağır hastalık ve ölümlere karşı etkili olduğu duyuruldu. 'AZD7442', Molnupiravir gibi hap şeklinde değil, kas içerisine enjekte edilerek uygulanıyor. Firmadan yapılan açıklamada ilacın, hastaneye yatırılmadan yedi gün ve daha kısa süre semptom gösteren hastalarda ağır hastalık ve ölüm riskini yüzde 50 oranında azalttığı belirtildi.

AZD7442’nin Faz-3 sonuçlarına göre bu ilaç hastalarda koronavirüsün ağır seyrini azaltıyor ve hayatta kalmayı destekliyor. Ayrıca AZD7442’nin koruyuculuğunun 12 aya kadar uzayabildiği ifade edildi. Yani  aşılardan daha uzun süreli koruma sağlayabilme özelliği bulunuyor.

AZD7442 ADLI İLACIN ÖZELLİĞİ TAM OLARAK NEDİR?

'AZD7442', koronadan iyileşen kişiler tarafından bağışlanan ve B hücrelerinden türetilen 'AZD8895' ve 'AZD1061' adlı iki antikorun karışımı. ABD’deki Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından keşfedilen bu antikorların lisansı Haziran 2020'de AstraZeneca'ya verildi. Firma tarafından da antikorların etkinliği 12 aya kadar koruma sağlayabilecek şekilde geliştirildi. İlaç, tek doz ve sıvı formda kas içerisine enjekte edilerek uygulanıyor.

Antikor kokteyllerinin üretimleri aşılara göre daha maliyetli olduğu için geniş bir kitleye uygulanma şansının zayıf olma ihtimali. Antikor kokteyllerinin aşılara göre en önemli avantajı tedavi amaçlı kullanılabilmeleri.