Koronavirüse karşı bağışıklığı güçlendirmek için nasıl beslenmeliyiz?

Uzmanlar dünyanın gündemine oturan koronavirüs salgınından basit önlemler alarak korunmanın mümkün olduğunu söylüyor. Beslenme düzeninizi değiştirerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.Peki koronavirüse karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek için hangi besinleri tüketmeliyiz. Diyetisyen Bilgen Tanyel anlattı.

Yeni koronavirüsün (2019-nCoV) kesin kaynağı halen tam olarak bilinmemektedir.

Solunum, sindirim ve boşaltım sistemi organlarını etkileyen bir virüs olan koronavirüsü için dünya sağlık örgütü, insanların şu an için belirli bir tedavisi veya aşısı olmayan virüse maruz kalmaktan ve bulaşmasını azaltmak için basit önlemler almaları gerektiğini bildirdi

Konuyla ilgili bilinmesi gerekenleri Diyetisyen Bilgen Tanyel anlattı.

Şimdilik belli bir aşısı ve tedavisi olmayan bu virüsten korunmak için birincil yöntem hasta kişilerle temas etmekten kaçınmak, güvenli gıda tüketimi, çiğ ya da iyi pişirilmemiş hayvan ürünlerini tüketmekten kaçınmak, kişisel hijyene dikkat edip bağışıklık sistemimizi güçlendirmekten geçiyor.

Bağışıklık sistemi yetersiz olanlar, kanser hastaları, gebe kadınlar ve çocuklar daha büyük risk altındadır.

Bu sebepten dolayı viral enfeksiyonların önlenmesinde en vazgeçilmez önlem olan bağışıklık sistemimizi güçlendirmek hem kolay hem de etkin bir yöntem olabilir.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmeliyiz

Uyku düzenimize dikkat etmek, yeterli sıvı alımı (günde 10-12 bardak su tüketimi), yeterli yapılan fiziksel aktivite, sağlıklı ve düzenli beslenme ve antioksidan tüketimi oldukça önemlidir.

Bu süreçte bağışıklık sisteminizi güçlendirebilmek için meyve ve sebzeleri yeterince tüketmeye özen gösterilmelidir.

Özellikle antioksidan özelliğe sahip kivi, portakal, limon, nar, kayısı, maydonoz, sivri biber, elma, domates, kırmızı meyveler, hurma, portakal, karnabahar gibi besinler hatta bitter çikolata, ceviz, enginar, fasülye viral enfeksiyonlara karşı iyi bir savaşçı ve kalkan oluşturabilmektedir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS