Koroner Arter Hastalığı Nedir? Koroner Arter Hastalığı Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Koroner Arter Hastalığı Nedir? Koroner Arter Hastalığı Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Koroner Arter Hastalığı Nedir? Koroner Arter Hastalığı Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Koroner arter hastalığı aynı zamanda kalp damar hastalığı olarak da bilinmektedir. Özellikle kalp hastalıkları içerisinde en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Hayati açıdan önemli bir potansiyel teşkil eden bu hastalık, mutlaka erken teşhis ve tedavi üzerinden ele alınmalıdır. Eğer zamanında fark edilmez ve teşhis üzerinden tedavi yöntemleri uygulanmaz ise, kalp krizi ile karşı karşıya kalmak mümkün olabilir. Yaşam biçimini değiştirmek ve erken teşhis bu hastalıktan kurtulma şansını ve hayati tehlikeyi atlatma imkanı vermektedir.

Koroner Arter Hastalığı Nedir?

Kalp sürekli olarak pompalanmak suretiyle dolaşımı gerçekleştirir. Böylece kan dolaşımı ile beraber ilgili besin kaynakları, oksijen ve diğer yararlı unsurlar organlara ulaştırılır. Ancak bunu gerçekleştiren kalp de yine zengin oksijen kana ihtiyaç duyar.

İşte bu kan koroner arter yoluyla ulaşım sağlamaktadır. Ancak pek çok dış etkenden ya da genetik faktörlerden dolayı meydana gelen daralma, hasar ve tıkanma nedeniyle koroner arter hastalığı ortaya çıkmaktadır. İşte bu hastalık aynı zamanda kalp damar hastalığı olarak da dile getirilir. Böylece oksijen kaynaklı zengin kan dolaşımı kalp üzerinden geçiş yapamaz. Bu da belli bir noktaya ulaştığı zaman kalp krizi ile neticelenir.

Koroner Arter Hastalığı Belirtileri

Kalbe giriş yapan ve dolaşıma katılan oksijenli kan kalbin pompalanması noktasında önemli bir görev üstlenmektedir. Ancak koroner arter üzerinde meydana gelen pek çok problem kalp damar hastalıklarına ortaya çıkarmaktadır. Bunun oluşumunda belli başlı bazı belirtiler söz konusu olur.

- Kalbin yeterince beslenmemesi ile göğüs ağrısı şikayetleri
- Bazı vakalar için kollarda uyuşma
- Fiziksel aktivite esnasında zorlanma
- Sıkıştırıcı bir nitelik taşıyan ağrı
- Solunum güçlüğü
- Gözde baskı ve yanma
- Yorgunluk

Koroner arter hastalığı için meydana gelen bulgular ve şiddeti kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sebepten dolayı bazı vakalarda herhangi bir belirti söz konusu olmayabilir. Fakat hastalık ilerlediği sürece belirtiler ortaya çıkmaya başlar ve kısa sürede şiddetli noktaya ulaşabilir. Bu sebepten dolayı olası belirtileri dikkatli şekilde incelemek ve buna göre doktora başvurmak büyük öneme sahiptir.

Koroner Arter Tedavi Yöntemleri

Koroner arter hastalığı için tanı konduktan sonra tedavi yöntemleri kişiye bağlı olarak değişkenlik gösterir. Uzman doktor kontrolü altında yapılan planlamaya bağlı olarak, hastanın göstermiş olduğu belirtilere göre tedavi yöntemleri sağlanabilmektedir.

Aynı zamanda damar sayısı ve damar aralığının derecesi, hastanın yaşı ile beraber kalp kası mevcut durumu da ele alınacak tedavi yöntemlerini belirler. Söz konusu pek çok parametre eşliğinde ilaç tedavisi ya da cerrahi müdahale çözüm yöntemleri içerisinde gelmektedir. İlaç tedavisi arasında kan sulandırıcı, nitratlar, statinler, kalsiyum kanal blokerleri ve beta blokerler gibi pek çok unsur söz konusudur.

Eğer söz konusu cerrahi bir müdahale ise o zaman koroner bypass yöntemi ile beraber koroner anjiyoplasti yöntemleri uzman doktor kontrolü altında uygulanır. Çok ciddi vakalar yaşanırsa o zaman kalp naklinden başka bir çözüm yolu yoktur. O yüzden yapılacak olan tetkikler ve teşhis ile beraber hastalığın şiddetine bağlı olarak tedavi yöntemleri ele alınır. Bu yöntemler hastalığın büyük bir çoğunluğunda etkilidir. Ancak bazı durumlarda etkili olmayıp aksine hayati bir risk faktörü ortaya çıkarabilir.

Koroner Arter Hastalığı Nedenleri

Koroner arter hastalığı yaratacak pek çok farklı neden bulunmaktadır. Bu nedenlerden önemli bir kısmı kişisel olarak önlenebilir. Bu sebepten dolayı hastalığa neden olacak risk faktörlerinin bilinmesi çok önemlidir. Risk oluşturabilecek koroner arter hastalığı nedenleri şunlardır;

- Alkol tüketimi
- Sigara kullanımı
- Hipertansiyon
- Hiperkolesterolemi
- LDL kolesterolün 130 miligram üzerinde olması
- HDL kolesterolün 40 miligram altında olması
- Erkek cinsiyetine sahip olmak
- Stres
- Aile içerisinde 55 yaşından önce koroner arter hastalığı tespit edilmiş kişilerin bulunması
- Obezite
- Diyabet
- Erken dönem menopoz

Bu sebeplerden dolayı meydana gelen sorunlarda koroner arter tıkanma ya da daralma ile beraber hasar alabilmektedir. Böylece esnekliğini kaybetmek suretiyle kan dolaşımını engeller.

Koroner Arter Hastalığı İçin Ne Yapılmalıdır?

Koroner arter hastalığı konusunda meydana gelebilecek olası belirtiler iyi saptanmalı ve buna göre doktora başvurulmalıdır. Bu hastalık için erken dönemde tedavi büyük bir öneme sahiptir. Böylece yapılan tetkikler ile beraber ortaya çıkarılan sonuç doğrultusunda, hastaya uygun bir planlama yapılarak tedavi yöntemleri uygulanır.