Kozmetik seçerken bilmeniz gerekenler

Kozmetik seçerken bilmeniz gerekenler

Kozmetik seçerken cilt tipimizi, içeriğini bilmemiz gerekir. Peki dikkat etmemiz gereken içerikler nelerdir? Dermatoloji Uzmanı Dr. Şale Yılmaz, kozmetik seçerken bilmemiz gerekenlerle ilgili merak edilenleri anlattı.

İlk kozmetikler binlerce yıl önce eski Mısır'da kullanıldı ve o günden, bugüne insan hayatının vazgeçilmezi oldu. Tarih boyunca güzel görünmek uğruna pek çok yöntem denendi. Deneme yanılma yoluyla yapılan bu uygulamaların bazıları başarılı, bazıları başarısız oldu. Ve günümüze kadar geldi. Bugün milyonlarca dolarlık kozmetik endüstrisi bilimsel temellere dayanır. Testlerle, araştırmalarla ürünlerin etkinlikleri ve güvenlikleri incelenir. Günümüzde kozmetik üreticileri güvenlik kurallarına ve katı düzenlemelere uymak zorundadır.

Kozmetiklere bağlı yaşayabileceğiniz sorunlar cildinize uygun olmayan ürünün ciltteki tahrişi ve yarattığı hassasiyet (ürünün uygulandığı alanda yanma, acı, kaşıntı ve kızarıklık) veya içeriğindeki herhangi bir bileşene bağlı gelişen alerjik (kızarıklık, şişme , kaşıntı ve veya kabarcıklanma) reaksiyondur.

Ürün seçerken etiketleri okumak, içeriklere dikkat etmek, sizi pek çok sorundan kurtarır. İlk aşama, cilt yapısına uygun ürün seçimidir.

Cildimizin desteklenmesi gereken ihtiyaçları nedir? Leke, sarkma, matlık gibi sorunları belirleyip, ürün içerik seçimini buna göre yapmalıyız.

İçerikler listesi kozmetik kutularının üzerinde bulunur ve ürünün içeriğindeki malzemeler listelenir. Listede yazım sırası en çoktan en aza doğru sıralanır. Alırken bu içeriklere dikkat etmeniz gerekir.

Hipoalerjik kozmetikler üreticilerin alerjiye neden olma olasılığının düşük olduğunu iddia ettikleri ürünler için kullanılan terimdir. Ancak bunun için kesin bir kriter olmadığı için, tamamen güvenilir bir ifade değildir.

Alkolsüz kozmetikler özellikle etil alkol içermeyen ürünler kastedilir. Ciltte kuruluk yapması açısından alkol içeren ürün kullanımı çok tercih edilmez.

Non-komedojenik gözenek tıkamayan içeriklere sahip anlamı taşır. Özellikle yağlı ve akneye eğilimli ciltler için çok uygundur.

Son kullanma tarihi bir ürünün kullanma ve saklama koşullarına uyularak ne kadar süre kullanılabileceğini belirtir. Ancak ürün banyo gibi sıcak ve nemli ortamlarda saklanırsa daha erken bozulur.

Hayvanlar üzerinde test edilmemiştir.

Ürünün hayvanlarda test edilmediğini belirtir. Ancak çoğu içerik zaten öncesinde hayvanlarda test edilmiştir.

“Dermatolog tarafından test edilmiş/İrritasyon yapmaz/Hassas ciltler için uygundur” gibi cümlelerle satılan ürünlerin sizde sorun yaratmayacağını kimse garanti edemez. Bu nedenle ürünü kullanmada önce, kolunuzun içinde küçük bir bölgede deneyebilirsiniz. Alacağınız ürünün az sayıda içeriği olması alerji açısından daha güvenlidir. Bu tarz sorunlar yaşıyorsanız mümkün olduğunca basit içerikler tercih edebilirsiniz. En çok sorun yaratan içerikler parfüm ve koruyucu maddelerdir. Kokusuz ve parfüm içermeyen ürünleri tercih edin. Ayrıca koruyucu içeriklerin bazılarının alerjiye neden olabileceğini unutmayın.

Ciltte en çok sorun yaratan ürünler nelerdir?

Sabunlar, deterjanlar, ter önleyiciler, nemlendiriciler, şampuanlar, kalıcı rujlar, ojeler ve saç boyaları ciltte en çok sorun yaratan ürünlerdir. Ayrıca birçok insan güneş koruyuculara bağlı alerji sorunu dahi yaşayabilir.

Ürünler, genellikle yeni kullanılmaya başlandığı zaman sorun yaratır. Ancak bu eskiden kullandığınız bir ürünün, sonradan sorun oluşturmayağı anlamı taşımaz. Gelişen sorunlara bu açıdan bakılmalıdır.

En önemli şey, sorun yarattığını düşündüğünüz ürünü kesmektir. Bu problemi büyük oranda çözer, ancak yeterli gelmezse, kendiniz çözüm aramayın ve dermatoloji uzmanına başvurun.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS