Krup hastalığı, çocuklarda Omicron semptomlarından biri mi? İşte Omicron'un sık görülen belirtileri

A A

29.01.2022 - 10:47

Koronavirüste aşılı çocukların, aşısız çocuklara göre daha hafif semptomlarla atlattığı Omicron varyantının en sık görülen belirtileri açıklandı.

Krup hastalığı, çocuklarda Omicron semptomlarından biri mi? İşte Omicron'un sık görülen belirtileri

ABD Seattle Çocuk Hastanesi Pediatri Uzmanı Dr. John McGuire, "Çoğu çocuk yaştan bağımsız olarak üst solunum yolu/soğuk algınlığı benzeri semptomlar yaşıyor. Bağırsak problemleri, ateş ve kızarıklıklar da ebeveynlerin takip etmesi gereken durumları oluşturuyor” diye konuştu ve çocuklarda sık görülen semptomları açıkladı. Bu semptomlar arasında önemli bazı çocuk hastalıkları da var...Korona virüsün Omicron varyantı, dünya genelinde yayılmaya devam ediyor. Varyant, hem çocukları hem de yetişkinleri enfekte ediyor. İngiltere’de King's College London'da görev yapan Prof. Dr. Emma Duncan, insanların Covid-19 semptomlarını bildirmelerini sağlayan

ZOE COVID-19 çalışmasından elde edilen verilere dayanarak, çocuklar için en yaygın Omicron semptomlarını açıkladı. Çalışmada 12-8 yaş arası çocuklarda birkaç yüz Omicron vakasının ön sonuçlarına dayanarak elde edilen sonuçlara göre çocuklarda en sık görülen Omicron varyantı belirtileri şu şekilde: Ateş Öksürük Baş ağrısı Boğaz ağrısı Burunda akıntı Hapşırma Tükenmişlik Ancak bu belirtilerin dışında çocuklarda Omicron'a bağlantılı olarak farklı bir hastalık daha ortaya çıkıyor. Omicron'a özgü bir semptom gibi ortaya çıkan çocuk hastalığı: Krup! Normalde Omicron'dan bağımsız olarak özellikle 6 aylıktan itibaren 3 yaşına kadar olan çocuklarda görülebilen viral enfeksiyon hastalığı Krup'ta virüs ses telleri ve soluk borusunda ödem oluşmasına yol açıyor. Ancak Krup hastalığı Epidemiyolog ve Pediatri Uzmanı Prof. Dr. Lisa Saimab'ın verdiği bilgilere göre Omicron varyantı sonucunda Omicron'a özgü bir semptom olarak görülmeye başlanmış durumda. Krup viral bir enfeksiyonun neden olduğu bir hastalık.Hastalıkta virüs, çocuklarda ses telleri (larenks) ve soluk borusunda ödem oluşmasına yol açıyor.

Ödem hava yollarını daraltarak nefes alıp vermeyi zorlaştıryor. Krup hastalığı olan çocuklarda kaba, havlamayı andıran öksürük ve nefes alma sırasında sesli, tiz bir ses oluşuyor (stridor). Çocuklarda Bronşiolit'e dikkat! Bir diğer yandan çocuklarda son zamanlarda bronşiolit vakaları da artmış durumda. Bronşiolit, akciğerlerin küçük havayollarında (bronşiollerde) tıkanıklığa neden olabilen iltihabi bir hastalık. Hastalık çocuklarda kimi zaman çok ağır seyredebiliyor ve hastaneye yatırıracak kadar ciddi nefes darlıklarına neden olabiliyor. "Çocuklar öksürük ve hırıltı ile başvuruyor ve nefes almakta zorluk çekiyorlarsa hastaneye yatırılmaları gerekebiliyor" deniyor. Prof. Dr. Emma Duncan'ın verdiği bilgilere göre çocuklarda Omicron varyantına bağlı olarak ishal ve kızarıklık gibi semptomların nadir de olsa görülebileceğini belirtiyor ve verilerin asemptomatik Covid-19 vakalarını içermediğini kaydediyor. Bir diğer önemli nokta ise Covid-19 aşısı yapılan çocuklarda semptomların sıklığının ve uzunluğunun azaldığı bilgisi. Buna göre Omicron'u aşılı çocuklar, aşısız çocuklara göre daha hafif semptomlarla atlatıyor.
Kaynak: NTV