Kudret narı yağının duyunca çok şaşıracağınız faydaları

Kudret narı yağının duyunca çok şaşıracağınız faydaları

Son yıllarda tezgahlarda çok sık gördüğümüz kudret narı, başta mide ve bağırsak olmak üzere pek çok sistemi iyileştirme özelliğiyle biliniyor. C vitamininden zengin olan kudret narının nasıl tüketilmesi gerektiği ise oldukça hassas ve önemli. Siz de "Kudret narı ne işe yarar?", "Kudret narı faydaları nelerdir?", "Kudret narı yağı nasıl kullanılır?" diye soruyorsanız Diyetisyen Ferdi Öztürk'ün sözlerine kulak verin.

Zümrüt yeşili genç renkli meyve, olgunlaştıkça sarı-turuncu renk alır. Uç noktalarından üç parçaya ayrılarak geriye doğru kıvrılır ve parlak kırmızı renkte etli olan tohumlar açığa çıkar.

Çekirdeklerinin iç kısmı meyveden ayıklanır ve ürüne karıştırılmaz. Kalan kısım ayrılarak soğuk sıkım zeytinyağında bekletilir. Meyvenin acı suyu çıkartılır.

Türkiye'de sıklıkla peptik ülserlerin neden olduğu mide şikayetlerini gidermek için tüketilir. Türk halk hekimliğinde yaygın olarak kullanılan momordica charantia preparatı meyvelerin yağ ekstresidir.

Kudret narı yağının önemli ölçüde iyileşme sağladığı; enflamasyonu bastırdığı ve yaraların iyileşme sürecini hızlandırdığı yapılan klinik çalışmalarda belirtilmiştir.

Uzun yıllardır eski insanlar tarafından kullanılan kudret narı bitkisinin ülser, gastrit ve reflü de önemli etkisi olduğu biliniyor.

Yapılan bir çalışmada kudret narında bulunan momordinin lc’nin gastrik mukozal lezyonları (mide iç yüzeyini döşeyen zarın iltihaplanması durumu) azalttığı görülmüştür.

Kobay fareler üzerinde yapılan çalışmalarda da kudret narının zeytinyağlı ekstratı ve kudret narı meyvesinin kurutulup toz haline getirilen meyvelerinin bal ile karışımının belirgin ve doza bağlı antiülser etki gösterdiği belirtilmiştir.

Bir diğer çalışma sonucuna göre kudret narının zeytinyağlı ekstratının ise ülsere karşı makroskopik olarak koruyucu etkiye sahip olduğu anlaşılmıştır.

Kudret narı bitkisinin midede üreyen ve mide asidinin artmasına neden olan helikobakter pilori bakterisine karşı önleyici etkiye sahip olduğu biliniyor.

Kudret narı yağının aç karnına sabah veya akşam 1 tatlı kaşığı tüketildiği zaman mide ülseri tedavisinde etkili olduğu belirtiliyor. En az 40 gün kullanımı öneriliyor.

Kudret narı yağının alerjisi olanlar tarafından asla kullanılmaması vurgulanıyor.
 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS