Kuruyan elleri iyileştirmenin yolları

A A

29.03.2020 - 13:19

Uzmanlar koronavirüse yakalanmamak için hijyenin önemine vurgu yapıyor. Peki su ve dezenfektanlar yüzünden kuruyan ellerimizi nasıl iyileştiririz. İşte o yöntemler...

Kuruyan elleri iyileştirmenin yolları

Ellerimiz neden kurur?

Çoğu durumda, kuru ellere çevre koşulları neden olur. Soğuk havalar, sık sık el yıkama, kimyasallara maruz kalma ve bazı tıbbi durumlar ellerinizi kurutabilir. Kuru ellerle mücadele etmek için aşağıdaki çözümlerden birkaçını deneyebilirsiniz...

Nemlendiriciler

İlk denediğiniz ve aklınıza gelen uygulama ellerinizi nemlendirmek olduğunu biliyoruz. Günde birkaç kez kaliteli ve yoğun nemlendiricili özelliklere sahip bir nemlendirici krem ​​veya losyon ile ellerinizi sürekli nemlendirmeye özen gösterin. Losyonlar ve kremler nemi geri kazanmaya ve cildin sağlığına kavuşmasına yardımcı olur.

Hidrokortizon içeren kremler uygulayın

Bazı durumlarda, kuru cilt, cildin iltihaplandığı ve kırmızılaştığı dermatit adı verilen bir duruma dönüşebilir. Bu durumlarda, hidrokortizon içeren bir losyon kullanmak yararlı olabilir. Hidrokortizon tahriş olmuş cildi rahatlatmaya yardımcı olacaktır.

Gece boyunca bakım yapın

Kuru eller için en iyi çarelerden biri, yağlı yapıdaki losyon veya kremler ile gece boyunca temas halinde bırakmaktır. Kremi uyguladıktan sonra nemlendiricinin sıkışması ve cildinizde daha iyi emilmesine yardımcı olacak eldivenler kullanarak; sabaha yumuşacık eller ile uyanabilirsiniz!

Stresten uzak durun

Çılgınca gelebilir, ancak stres ve egzama arasında küçük bir ilişki olabilir. Bu nedenle, ellerin egzamadan kaynaklanan kuru bir cilt problemi yaşıyorsanız; stresinizi azaltmak için kendinize biraz zaman ayırın.

İlacı düşünün

Şiddetli egzama ve kuruluk probleminiz varsa, cildiniz iyileşmek için ilaçlara ihtiyaç duyabilir. Doktorunuz cildinize uygulayabileceğiniz steroidler veya ağızdan alKoronavisacağınız bir antibiyotik reçete edebilir.