Kuşkonmazın faydaları nelerdir?

Kuşkonmazın faydaları nelerdir?

Kuşkonmazın faydaları nelerdir?

Birçok türü bulunan ve geniş kullanım alanı ile sofralarımızda yer bulan kuşkonmaz, hem sağlıklı hem de lezzetli sebzeler arasında yer alıyor. Hamilelik sürecinden, kalp ve damar sağlığına, bağışıklığı güçlendirmesinden kas ve iskelet sisteminin desteklenmesine kadar pek konuda faydası bulunan kuşkonmaz, su ve lif içeriği sayesinde zayıflamaya da yardımcı oluyor. Kan sulandırıcı, tansiyon ve idrar söktürücü ilaç kullanan kişilerin ise kuşkonmaz tüketimine dikkat etmesi gerekiyor. Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uz. Dyt. Hüban Ercan, kuşkonmazın faydaları ile ilgili bilgi verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hamilelik sürecinde: Kuşkonmazda yüksek oranda bulunan folat hamilelik sürecini sağlıklı geçirmek isteyenler için oldukça önemlidir. Folat vücudumuzda hücrelerin gelişmesi ve büyümesi, DNA yazılımı gibi hamilelik ve yaşam süresince vücutta gerçekleşen hayati süreçlerde önemli rol oynar. Günlük 100 gram kuşkonmaz tüketmek, folat ihtiyacının % 34’ünü karşılayacağından hamilelik sürecinde olan kadınların folat alımını desteklemek adına güzel bir kaynak olacaktır. Folat, kırmızı kan hücrelerinin oluşturulmasına yardımcı olan temel bir besindir. Koyu yeşil yapraklı birçok sebzenin folat içeriğinin yüksek olduğu ve günlük beslenme rutininde yer alması gerektiği unutulmamalıdır. Kalp ve damar sağlığı: Folat içeriğinin yüksek olması, sadece hamilelik sürecinde değil, kalp sağlığı için de oldukça önemlidir.

Potasyum içeriği de zengin olan kuşkonmaz düşük sodyum ihtivası ile kalp ve damar sağlığını korumak ve hastalıklarını önlemek için büyük destek sağlar. Kuşkonmazda bulunan potasyumun kan basıncını düşürmek için iki görevi bulunur. Bu görevden birincisi kan damarlarının duvarlarını gevşetmek, ikincisi ise aşırı tuzu idrar yoluyla dışarı atmaktır. Yapılan hayvan çalışmalarında ise kuşkonmazın içeriğinde bulunan aktif bir bileşiğin kan damarlarının genişlemesine neden olarak tansiyon düşürücü etkisi olabileceği gösterilmiş, ancak daha çok insan çalışmalarına ihtiyaç olduğu sonucuna varılmıştır.

Potasyumdan zengin beslenmenin desteklenmesi kalp damar sağlığını korumak ve tansiyonu sağlıklı aralıkta tutmak için en etkili yollardan biridir. Kas ve Kemik sağlığı: Kuşkonmaz içerdiği D vitamini, K vitamini ve minerallerle kemik ve kas sağlığını koruyucu etkiye sahiptir. Yetersiz alınan K vitamini kemiklerin çabuk kırılmasıyla ilişkilidir. 100 gr kuşkonmaz, günlük alınması önerilen K vitamininin yarısından fazlasını sağlar. Yeterli alınan K vitamini vücutta kalsiyum emiliminin artmasını sağlayarak kemik sağlığına katkıda bulunur ve kemik erimesi riskini azaltır. K vitamini kemik yoğunluğunu korumada yardımcı kemik mineralizasyonunu düzenler. Kuşkonmazın içeriğinde bulunan magnezyum da hem kemik sağlığına hem de kas ve iskelet sistemi sağlığı üzerinde kasılmaların düzenlenmesi ve sinir iletiminin sağlanması gibi olumlu etkilere sahiptir. Bağışıklık: Bağışıklığı güçlendirmeye yarayan birçok özellikli içerik vardır bunlardan en çok ilgi görenlerinden biri de glutatyondur. Kuşkonmaz içerdiği glutatyon sayesinde vücutta stres durumunda oluşan serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlar. Yine prebiyotik içeriği iyi olan kuşkonmazın bu özelliği ile de bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.