Kuyruk sokumu ağrısı neden olur?

Kuyruk sokumu ağrısı neden olur?

Kuyruk sokumu ağrısı toplumda en çok oturarak çalışan kişilerde görülür. Ağrı şiddetlendiğinde rahat oturmak zorlaşır. Ağrı, Beyin, Sinir Hastalıkları ve Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Kemal Erdemoğlu, kuyruk sokumu ağrılarını kişinin yaşantısını kesintiye uğrattığını ve ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebileceğini belirtti.

Kuyruk sokumu omurganın alt bölümüdür. Alt bölümündeki travmalar, çeşitli omurga bozuklukları sonrasında görülen ağrılardır. Bu travmalar koksiks denilen bu bölgede morluk, çıkık veya kırılma ile sonuçlanabilir. Koksiks, vertebral sütunun dibinde bulunan üçgen kemikli yapıdır. Eklemler ve bağlar tarafından sabit tutulan üç ila beş kemik segmentinden oluşur. Koksiks ağrıları kadınlarda çok daha yaygın olarak görülür, çünkü kadın pelvisi daha geniştir ve koksiks daha fazla ortaya çıkar.


Travma nedeniyle ortaya çıkabilir


Kuyruk kemiği yaralanmalarının çoğu, koksiks bölgesine alınan travma nedeniyle ortaya çıkar. Kuyruk kemiğinin üzerine oturur pozisyonda, genellikle sert bir yüzeye düşmek, kuyruk sokumu ağrılarının en yaygın nedenidir. Temaslı sporlar sırasında, kuyruk kemiğine doğrudan bir vuruş koksikse zarar verebilir. Koksiks doğum sırasında yaralanabilir veya kırılabilir. Kuyruk kemiğine karşı tekrarlanan zorlanma veya sürtünme (bisiklet veya kürekçide olduğu gibi) ağrıya neden olabilir.


Kuyruk sokumu ağrılarının daha az yaygın nedenleri arasında kemik mahmuzu, sinir köklerinin sıkışması, omurganın diğer kısımlarında yaralanma, lokal enfeksiyonlar ve tümörler bulunur.


Şiddetli ağrı hissedilir


Kuyruk kemiği bölgesinde ciddi lokalize ağrı ve hassasiyet hissedilebilir. Yaralanma travmatik ise, bu alanda bir çürük görülebilir. Ağrı genellikle uzun süre otururken veya kuyruk kemiği alanına doğrudan basınç uygularken daha kötüdür. Bağırsak hareketleri genellikle ağrılıdır. Bazı kadınlar cinsel ilişki sırasında acı çekebilir.


Kişinin yaşam kalitesini düşürür


Kuyruk sokumu omurganın en ucunda yer alır. Kuyruk sokumu son derecede şiddetli ağrılardır. Kişinin hareket kabiliyetini olumsuz yönde etkiler. Oturup kalkarken şiddetli ağrılar yaşanır. Hem iş hayatında hem de günlük hayatta sorunlar yaşanmasına neden olur. Kuyruk sokumu ağrısı kişiye varlığını her hareketinde hissettirir. Kuyruk sokumu ağrıları birçok rektal hastalıklarla karıştırılabilir. Bu ağrılar hastanın yaşam kalitesini son derecede olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle kuyruk sokumu ağrılarının tedavisi son derecede önemlidir.


Ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir


Kuyruk sokumu ağrılarının anestezi uygulanmadan ameliyatsız tekniklerle tedavisi mümkündür. Bu yöntemlerin en başında radyoferkans yöntemleri gelmektedir. Radyofrekans uygulamasında kuyruk sokumunun koksiks denilen bölgesine uygulama yapılır. Özel bir cihazla yapılan bu uygulamada hastada herhangi bir kesi işlemi yapılmıyor. Hasta iki saat içinde ağrılarından kurtulmuş olarak evine dönebilmektedir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS