Lahana Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı Mı? Lahana Diyeti İle Nasıl Zayıflanır?

A A

30.09.2020 - 16:58

Gerek sağlık için gerekse daha formda ve sağlıklı bir görüntü için özellikle kadınlar zaman zaman diyet yapar. Diyet programlarında ise hem lezzetli hem kendilerine uygun olan diyeti seçmeye çalışır. Son yılların en önemli en çok uygulanan diyetlerinin başında ise lahana diyeti gelir. Lahana diyeti nasıl yapılır sorusu birçok kişinin merak ettiği sorular arasında yer alır.

Lahana Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı Mı? Lahana Diyeti İle Nasıl Zayıflanır?

Lahana Diyeti Nasıl Yapılır?

Özellikle beyaz lahana kış mevsimi için vazgeçilmez sebzelerin başında gelir. Vitamin deposu olma özelliğinin yanı sıra lezzetli olan beyaz lahana içeriğinde C- B ve E vitaminlerini barındırırken; demir, potasyum ve magnezyum mineralleri de içerir. Bu vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren bir etkiye sahiptir. Son yıllarda ise beyaz lahana zayıflamaya yardımcı olma özelliği ile birçok kişi tarafından kullanılmaya başlayan bir sebzedir.

Yağ yakıcı özelliği bulunan beyaz lahana fazla kilolarından kurtulmak isteyenler için oldukça avantajlı sebzelerin başında gelir. Lahana salatası, çorbası şeklinde tüketilebilen beyaz lahana diyet programının için oldukça etkilidir.

1.Gün ; lahana çorbası diyeti için 1. Gün sadece meyve tüketilir. Muz dışında istenilen meyveler yenilebilir. Gün boyu ana öğünlerde beyaz lahana çorbası tüketilir.
2. Gün; istenen bir sebze pişmiş ya da çiğ olarak tüketilebilir. 2 gün sadece sebze tüketilen bu diyette ana öğünlerde yine lahana çorbası tüketilir.
3. Gün patates dışında kişiler dilediği kadar sebze ve meyve tüketebilir.
4. Gün boyu lahana çorbası ana öğünlerde tüketilmelidir.
5. Gün; gün boyu 8 adet muz ve istenilen kadar yağsız süt tüketilirken aynı zamanda ana öğünlerde lahana çorbası tüketilebilir. 5. gün et ne domates tüketimi yapılırken yine gün içinde ana öğünlerde lahana çorbası tüketilir.
6. Gün et ve sebze yenebilir ve lahana çorbası tüketilir.
7. Gün; lahana çorbası tüketilir ve ayrıca kişiler istediği kadar meyve sebze tüketimi yapabilir. Bu süre içinde bol bol su tüketerek yürüyüş yapmaya da özen göstermek lahana diyetini destekleyen bir durumdur.

Lahana Diyeti Sağlıklı mı?

Lahana içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olan bir sebzedir. Yağ yakıcı özelliğiyle de bilinen lahana içerisinde C D E vitaminleri ve bununla beraber demir, potasyum, magnezyum mineralleri de yer alır.

Lahana Diyeti İle Nasıl Zayıflanır?

Lahana diyeti son yıllarda oldukça popüler olan diyetlerin başında gelir. Lahana diyeti ile bir haftada 5 kilo kadar kilo vermek mümkündür. Lahana bu süreçte; çorba ya da salata şeklinde tüketilmelidir. Lahana bol lif içeriği ve düşük kalorisi sebebi ile kilo vermek isteyenler için oldukça önemli bir sebzedir. Lif oranı yüksek olduğu için tok tutma süresi de uzun olur. Bu sebeple lahana detoks programlarında da zaman zaman yer alabilir.

Lahana Çorbası Nasıl Yapılır?

Son yılların en önemli diyet programları içerisinde yer alan lahana birçok kişinin tüketimini yaptığı sebzeler arasında yer alır. Özellikle kış mevsiminin en sevilen sebzeler arasında bulunan lahana zengin içeriği sayesinde oldukça sağlıklı bir besindir. Diyet programlarında lahanadan yararlanmak isteyen kişiler lahana çorbası yapabilir.
Lahana çorbası için gereken malzemeler;
- 3 yemek kaşığı zeytinyağı
- Bir küçük boy lahana
- 1 kuru soğan
- 1 havuç
- 1 yemek kaşığı un
- Yarım tatlı kaşığı biber salçası
- 4 su bardağı sıcak su hazırlanarak çorba yapmaya başlanır.

Lahana çorbası hazırlamak için;
Ortadan 2’ye kesilen lahananın ortadaki sert kısmı alınır. Lahanalar bol suda yıkandıktan sonra ince ince doğranır. Soğan yemeklik doğranır. Havuç rendelenir. Zeytinyağı ve tereyağı tencerede sotelenir. Salça eklenerek kısık ateşte bir süre kavrulur. Unun kokusu çıkınca su eklenir. Lahana ve havuç koyularak orta ateşte kaynamaya bırakılır. 30 dakika daha pişirdikten sonra lahana çorbası tüketilebilir.

Lahananın Faydaları

Lahananın faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla olan bir yiyecektir. Bu sebeple kış aylarında sıkça tüketimi yapılır.
- Lif oranı açısından da oldukça zengin olan lahana diyet listelerinin de başrol oyuncularından biridir.
- İçinde bulundurduğu D vitamini sayesinde bağışıklık güçlendirici bir etkisi vardır.
- Vücuttaki kükürt eksikliğinden kaynaklı enfeksiyonları iyileştirici etkiye sahiptir. Kemik sağlığını korur.
- Lif oranının fazla olması ve düşük kalorisinden dolayı kilo kaybına yardımcıdır.
- Kan basıncını düzenler.
- İçerisinde bulunan C vitamini ve kükürt ve sayesinde cilt sağlığı için faydalıdır.