Laktoz intoleransını nasıl anlarsınız?

Sütü seviyor fakat içtikten sonra karın ağrısı, şişkinlik, kramp gibi sorunlarla karşılaşıyorsanız muhtemelen laktoz intoleransı yaşıyorsunuz. Bu sorunu yaşayan pek çok kişi, çareyi kalsiyum ve vitamin deposu olan süt ürünlerinden uzak durmakta arıyor. Fakat bu da ciddi bir kalsiyum eksikliği sorunu yaratıyor. Bu durumda kemik ve dişler başta olmak üzere sinir sistemi ve bağışıklık sisteminde problemler oluşabiliyor.Peki süt ürünlerinden mahrum kalmadan laktoz intoleransı ile nasıl başa çıkılır? Öncelikle laktoz intoleransı ile ilgili yeterli bilgiye sahip olup, neler yapmamız gerektiğini öğrenmeliyiz.

Laktoz intoleransı nasıl belirti verir?
Laktoz; süt, peynir ve diğer süt ürünlerinde bulunan bir şeker çeşididir. Laktoz intoleransı, laktaz adı verilen ve süt şekeri olan laktozun parçalanarak sindirilmesini sağlayan enzimin, ince bağırsakta üretilmemesi ile ortaya çıkıyor. Bu nedenle laktoz intoleransı olan kişilerde süt tüketiminden 30 dakika sonra mide spazmı, şişkinlik ve hatta ishal görülüyor.
Laktoz intoleransı tanısı nasıl konulur?

Sadece karın ağrısı, şişkinlik, ishal, kramp gibi belirtiler laktoz intoleransı tanısı konması için yeterli değil. Birçok bağırsak probleminde benzer belirtiler oluşabilir. Laktoz intoleransının olup olmadığını anlamak için ilk olarak inek sütü diyetten çıkarılıyor. Eğer problem ortadan kalkmışsa kişinin inek sütüne karşı intoleransı olduğu saptanıyor. Sıkıntı hala devam ediyorsa çeşitli testler yapılıyor.

Laktoz intoleransı neden olur?
Laktoz intoleransı nedenleri doğuştan olabildiği gibi bağırsak duvarı hasarına bağlı ya da ince bağırsağın bir kısmının alınmasına bağlı olarak oluşabiliyor. Laktaz enzimi doğum sırasında en yüksek seviyede olmakla birlikte iki yaşından sonra bu enzimin aktivitesi düşmeye başlıyor ve laktoz intoleransının görülme riski artıyor.
Hangi süt ürünlerini tüketebiliriz?

Gıda teknolojisi ise laktoz intoleransı olanlara çok fazla alternatif sunuyor. Bunlardan biri yoğurt; çünkü yoğurt mayalanırken sütün barındırdığı laktozun yüzde 70’i parçalanıyor. Bir başka alternatif peynir; çünkü 3 ay bekleyen peynirin içindeki laktoz, laktik aside dönüşerek daha rahat sindiriliyor. Bir diğeri ise elbette laktozsuz süt.

Laktozsuz süt besin değerlerini kaybetmez

Laktozsuz süt üretiminde süte doğal laktaz enzimi ilave edilerek laktoz paketleme aşamasında parçalanır. Süt kendi besin değerlerinden bir şey kaybetmeden daha kolay sindirilebilen glikoz ve galaktoza çevrilir. Böylece şişkinlik, mide bulantısı, ishal ve aşırı gaz gibi sindirim şikâyetler ortadan kalkmış olur.

Porsiyonları azaltın

Bedeninizi dinlerseniz limitinizi öğrenmeniz kolaylaşır. Laktozlu ürünlerde porsiyonları limitinize göre düşürebilirsiniz. Tamamen laktozdan sakınmak istiyorsanız laktoz içermeyen süt ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Dışarıda yemek yerken dikkatli olun
Laktoz olmayan yiyecekleri seçerken süt ürünlerini de hayatınızdan çıkartarak sağlığınızı riske atmayın. Menüdeki hangi yiyeceklerin süt içerdiğini, laktozsuz süt kullanıp kullanılmadığını öğrenebilir ve seçimlerinizi buna göre yapabilirsiniz.
Yardım alın

Başa çıkamadığınız durumlarda mutlaka bir uzmandan yardım alın. Beslenme danışmanınız size besin etiketlerini nasıl okuyacağınızı, ne kadar ve ne şekilde süt ürünlerini tüketebileceğinizi anlatıp dengeli bir diyet programı hazırlayacaktır.

Laktoz intoleransını neden dikkate almalıyız?

Dikkate alınmadığı durumlarda ciddi sağlık problemleri baş gösteriyor. Özellikle yetişkinlerde Chron hastalığına yol açarken, çocuklarda kolit oluşabilir.

İçim Rahat laktozsuz süt ile içiniz rahat olsun

Eğer siz de laktoz içeren süt ve süt ürünlerini tükettiğinizde sindirim şikâyetleri yaşıyorsanız İçim Rahat laktozsuz süt sizin için doğru bir seçim... Artık şişkinlik yaşamadan sütün tüm faydalarından yararlanmak ve hafif beslenmek isteyenler için kolayca tüketilebilecek İçim Rahat laktozsuz süt var.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS