Lavanta Çayı Nasıl Yapılır? Lavanta Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

A A

31.05.2021 - 10:14 Son Güncelleme:

Lavanta, güzel kokusuyla bilindiği kadar lezzetli çayı ile de bilinen bir bitki türüdür. Özellikle kokusu ile pek çok ürün içerisinde kullanılan lavanta, pek çok kişinin sevdiği bir bitkidir. Akdeniz kökenli olan lavanta, demlenerek çay olarak da tüketilir.

Lavanta Çayı Nasıl Yapılır? Lavanta Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

 Bitki çayları, pek çok hastalığın giderilmesi konusunda etkilidir. Lavanta çayı da bitkisel çaylar arasında en faydalı olan çaylardan birisidir. Ayrıca lavanta çayı hem kolay içilir hem de lezzetlidir. 

 Lavanta Çayı Nasıl Yapılır?

 Lavanta çayı vücut için sayısız faydaya sahiptir. Bu nedenle haftalık 1 defa tüketildiğinde sağlığınıza büyük etkisi olacaktır. Lavanta çayını demlemek için öncelikle;

 - 1 su bardağı suyunu bir kapta kaynatın.

 - Daha sonra kaynayan su içerisine 1 tatlı kaşığı lavanta eklemelisiniz.

 - Yaklaşık olarak 6 dakika boyunca lavanta, su içerisinde kısık ateşte kalarak demlenmelidir. Demlenen lavanta çayını ılık bir şekilde süzülerek içilebilir.

 Lavanta Çayının Faydaları Nelerdir?

 Lavanta çayının sağlık açısından etkileri oldukça fazladır. Bu etkilerin başında özellikle lavanta çayının sinirleri yatıştırdığı ve depresyona iyi geldiği bilinmektedir. Bununla beraber lavanta çayının sayısız faydaları bulunur. Bu faydalar şu şekildedir;

 

 1- Lavanta çayının düzenli kullanımı sinirlerin yatışmasını sağlar.

 2- Özellikle romatizmaya bağlı, bazı el ve eklemlerdeki ağrıların giderilmesine yardımcı olur.

 3- Düzensiz bir uykuya sahipseniz ve uyuma ile ilgili bazı problemler yaşıyorsanız lavanta çayını tüketerek uyku problemlerini de aşabilirsiniz.

 4- Lavanta çayı özellikle psikolojik rahatsızlıklar için tercih edilir. Psikolojik rahatsızlıklarda lavanta çayı melisa çayı ile aynı özellikleri göstermektedir. Lavanta çayı tüketildiğinde özellikle psikolojik bozukluklar en hafif şekilde atılmaktadır.

 5- Lavanta çayı sadece strese değil aynı zamanda sinir sisteminin güçlendirilmesine de iyi gelir.

 6- Baş ağrısını önler, özellikle migrenin tedavi edilmesine yardımcı olur.

 7- Bağırsak ve sindirim sistemi ile ilgili bozukluklara karşı da iyileştirici bir etkiye sahiptir. Özellikle yemeklerden sonra mide problemi yaşayanlar için mutlaka lavanta çayı önerilir.

 8- İştah kapalılığı olan kişiler için lavanta çayı oldukça iyi bir iştah açıcıdır. 

 

 Neye İyi Gelir?

 

 Lavanta çayı özellikle sinirlerin yatışmasına yardımcı olduğu için sinir sistemine iyi gelir. Bununla beraber tüm eklem ağrıları ile romatizma kaynaklı hastalıkların da giderilmesini sağlar. Lavanta çayı sinir sistemine iyi geldiği için uyku düzeninin de sağlanmasına yardımcıdır. Genellikle bazı psikolojik sorunlar sebebiyle kişiler uyku problemi yaşayabilir. Bu durumlarda tüketilen lavanta çayı düzenli bir uyku sağlamaktadır. Ağrılarla başa çıkma konusunda etkili olan lavanta çayı baş ağrısına ve sinir sistemiyle ilgili migren ağrılarına da iyi gelmektedir.

 

 Lavanta Çayı Nasıl Tüketilmelidir?

 

 Lavanta çayını aç ya da tok karnına tüketilebilirsiniz. Genellikle lavanta çayının aç karnına ve akşam yemeğinden sonra içilmesi önerilir. Uzmanlara göre lavanta çayının en iyi tüketildiği zamanlar akşam yemeğinden minimum 2 saat sonrasıdır.

 

 Lavanta çayının insan sağlığına etkisi oldukça fazladır. Bu nedenle lavanta çayını tüketirken mutlaka vücuda fayda sağlayacak şekilde tüketilmesi gerekir. Lavanta çayının faydalarını artırmak için de bal benzeri ürünler kullanılması önerilir. Yani tatlandırmak için şeker kullanılması pek doğru değildir. Eğer lavanta çayını herhangi bir hastalığa tedavi amaçlı kullanıyorsanız, mutlaka düzenli kullanmak gerekir. Fakat bu kullanımlarda 15 günlük kullanım süresini aşmamak da gerekir. 15 günlük kullanım süresi düzenli olarak uygulanmışsa mutlaka bu süre daha sonra çayı tüketmek için bir ara verilmelidir.

 

 Lavanta Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

 

 Lavanta çayının çok fazla şekilde tüketilmesi bazı yan etkileri de ortaya çıkartır. Özellikle bitkisel çaylara alerjik reaksiyon gösteren kişilerde bazı yan etkiler ortaya çıkmaktadır. İştah artırıcı bir etkiye sahip olan lavanta çayı, fazla kilo sorunu olan kişiler için de önerilmez. Bu nedenle özellikle fazla kilo problemi yaşayan kişiler mutlaka lavanta çayını tüketirken dikkatli olmalıdır.

 

 Lavanta çayının çok fazla tüketilmesi halinde kişilerde;

 - kusma,

 - mide bulantısı,

 - titreme ve baş dönmesi gibi etkiler ortaya çıkabilir.

 

 Bu nedenle uzmanlar tarafından belirlenen süreleri bilerek, lavanta çayını bu süreler arasında tüketmek gerekir. Ayrıca uzmanlar lavanta çayını hamile ve lohusa kişilere de önermemektedir. Bu durumların hepsi lavanta çayının yan etkilerinden birisi olmaktadır. Yan etkilerle karşılaşmamak için lavanta çayını, doğru şekilde tüketmek gerekir.