Lazer teknolojisinde devrim: SMILE lazer

A A

26.05.2016 - 19:13 Son Güncelleme: | Fotoğraf: Shutterstock

Göz kusurlarının tedavisinde kısa sürede gözlük ve lensten kurtulmanın yolu olan lazer teknolojisi her geçen gün gelişiyor. SMILE (Small Incision Lenticule Extraction) lazer ise miyop, astigmat ve göz kuruluğu çeken hastalar için yeni bir tedavi yöntemi olarak dikkat çekiyor. Miyop ve astigmatta çok düşük ve çok yüksek derecelerde bile başarılı sonuçlar eldilebiliyor.

Lazer teknolojisinde devrim: SMILE lazer

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Bozkurt Şener, SMILE lazer teknolojisi ile ilgili merak edilenleri yanıtladı.

SMILE lazer yönteminin diğer lazer yöntemlerinden farkı nedir?

3. nesil lazer teknolojisi olarak kullanılan SMILE lazer yöntemi diğer lazer sistemlerine göre tedavide birçok yeniliği ve avantajı da içeriyor. LASIK ve LASEK lazer sisteminden sonra kullanılmaya başlanan SMILE lazer yönteminin en büyük avantajı LASIK’te olduğu gibi korneada büyük bir kesi yapılmamasıdır. Klasik lazer yönteminde gözün kornea tabakasından kapak (flep) kaldırılarak lazer ışını kaldırılan kapağın altına uygulanır. Özel bir Femto lazerle uygulanan SMILE lazer yönteminde ise göz bozukluğu korneadan kapak kaldırılmadan düzeltilir. Böylelikle LASIK cerrahisindeki kapak (flep) ile ilgili karşı karşıya kalınan komplikasyonlar SMILE lazer cerrahi yönteminde yaşanmaz.

SMILE lazer sisteminin avantajları nelerdir?
SMILE lazer yönteminin en önemli özelliklerinden biri, hastada kuru göz oluşturmaması ve kuru gözlü hastalara da uygulanabilmesidir. Klasik yöntemlerle kornea tabakasında hazırlanan kapak kuru göze sebep olabilir.  SMILE yöntemi ise flepsiz olması ve korneada sadece küçük bir kesiden yapılabilmesi nedeniyle kuru göze neden olmaz ve kuru gözlü hastalarda rahatlıkla uygulanabilir.

Korneası çok ince olan hastalar da bu yöntemden faydalanabiliyor (Kutucuk)

SMILE yöntemi kornea kalınlığı ince olan hastalarda da PRK/LASEK tekniklerine göre
kornea mekaniğinde çok iyi bir koruma sağlıyor. Bu yöntem, miyopide -10 numaraya, astigmatizmada da -5 numaraya kadar tedavi şansı veriyor. Ayrıca kapak oluşturulmadığı için kırışıklık sorununu da ortadan kaldırıyor.

SMILE yöntemi ameliyat sonrasında ne gibi avantajlar sağlıyor?

SMILE lazer yöntemi, hastanın korneasının mekanik gücünün korunmasında diğer yöntemlere göre önemli bir avantaj sağlıyor. Özellikle sporcular (darbe alınabilen tüm sporlar, dalış, statik güç harcanan ağırlık sporları, açık havada soğuk ve rüzgâr şartlarında yapılan sporlar vb.), itfaiye çalışanları, polis ve asker gibi mekanik travmalara maruz kalma olasılığı yüksek olan kişilerde bu yöntem avantajlarıyla ön plana çıkıyor. Kornea kalınlığı ince olan hastalarda diğer tekniklere göre kornea mekaniğini daha fazla koruma sağlayan SMILE lazer yöntemi, hastalarda kuru göze neden olmaması özelliğiyle de ayrıca rahatlık ve avantaj sağlıyor.

SMILE Lazer Yönteminin Özellikleri (Kutucuk)

- Miyopta -10, astigmatta -5 numaraya kadar tedavi
- Kornea biyomekaniğinde üstün koruma
- İnce kornea yapısına uygunluk
- Kapalı cerrahi tekniği ile kesisiz operasyon kolaylığı
- Tek adımda ameliyat
- Güvenli iyileşme