Lenf Bezi Şişmesi Nedir, Neden Olur? Lenf Bezi Şişmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Lenf Bezi Şişmesi Nedir, Neden Olur? Lenf Bezi Şişmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Lenf Bezi Şişmesi Nedir, Neden Olur? Lenf Bezi Şişmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Lenf düğümlerinin temel işlevi, organizmanın dışındaki bir ajanın (virüs, bakteri vb.) tanınması durumunda antikorlar üreterek ve bunları dolaşıma salarak organizmanın bağışıklık savunmasını sağlamaktır. Sentinel lenf nodu analizi bu nedenle kanserin boyutunu değerlendirmek için çok önemlidir.

Lenf Bezi Şişmesi Nedir?

Deri altında bir lenf bezinin bulunması kolayca endişe kaynağı olabilir. Özellikle kasık, boyun ve çene altında bazı küçük yüzeysel lenf düğümlerini palpasyonda hissetmek normaldir. Endişelenmeniz gereken hacim arttığı zamandır. Çoğu zaman bu, vücudun kendisini yerel bir enfeksiyona karşı koruduğu anlamına gelir, ancak bazı durumlarda daha ciddi olabilir.

Daha doğru bir şekilde lenf bezleri olarak adlandırılan lenf düğümleri, lenfleri filtreleyen küçük organlardır. Lenf, vücutta bulunan bir dizi damar ve organ olan lenfatik sistemde dolaşan berrak bir sıvıdır. Lenfatik sistem birkaç rol oynar. Hücrelerin içinde yıkandığı sıvı olan interstisyel sıvıyı drene eder, filtreler ve lenfositler (veya beyaz kan hücreleri) sayesinde organizmanın savunmasını sağlar.

Lenf Bezi Şişmesi Neden Olur?

Lenf bezleri, lenfatik damarlar boyunca gruplanmıştır ve yüzlercesi vardır. Bazı lenfatik bezler veya gangliyon grupları daha iyi bilinir çünkü bazen fark edilirler, özellikle kasık, koltuk altı, boyun bölgesinde görülür. Bezlerin çoğu 1 ila 25 mm uzunluğundadır ve fasulye şeklindedir.

Bir enfeksiyondan (çoğu durumda) veya bir tümörden şiştiğinde, düğümler genellikle ağrılıdır ve palpasyonda fark edilir (bu durumlarda kolayca 1 cm'den fazla ölçerler). Buna lenfadenopati denir.

Lenfadenopatinin birçok nedeni vardır. Çoğu zaman, özellikle servikal bölgede (baş, boyun veya KBB bölgesi), kasık veya koltuk altlarında bir veya daha fazla klavikulada yalnızca belirli lenf düğümleri şişer. Şişmiş bir düğümün oluşması her zaman uyarmalıysa, çoğu zaman iyi huyludur. Şişmiş düğümün yakınındaki bir enfeksiyon veya yaralanma genellikle sorumludur.

Lenf Bezi Şişmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Lenf bezinin şişliği anormal bir işaretdir. Çoğu zaman, lenf düğümü, söz konusu enfeksiyon ortadan kalktığında birkaç gün içinde normal durumuna geri döner. Bir lenf nodu şişmişse, dokunması zorsa veya lenfadenopati genelleşmişse, gecikmeden bir doktora görünmek gerekir. Bu, altta yatan bir kanserin belirtisi olabilir ve daha ileri tetkiklere (biyopsi dahil) ihtiyaç duyulacaktır.

Şişmiş düğümün yakınında belirgin bir enfeksiyon varsa, endişelenmenize gerek yoktur. Bu, enfeksiyon tedavi edildikten birkaç gün sonra normal görünümüne dönecektir. Bazı durumlarda (bakteriyel enfeksiyonlar) nedeni tedavi etmek için antibiyotik almak gerekebilir.

Diğer durumlarda (belirgin enfeksiyon yok) veya lenf düğümleri şiştiğinde ve dokunmaya duyarlı olmadığında, aksine sert, sert ve elastik olduğunda, gecikmeden doktorunuza danışmanız önemlidir. Lenf düğümü, kanserin yakınlarda büyüdüğünün bir işareti olabilir.

Lenf düğümleri şişmiş herkesin acil tıbbi müdahaleye ihtiyacı yoktur. Aşağıdaki bilgiler, kişilerin tıbbi muayenenin ne zaman gerekli olduğuna karar vermelerine ve muayene sırasında ne bekleyeceklerini bilmelerine yardımcı olabilir. 

Ne Zaman Doktora Başvurmak Gerekir?

Lenf nodu çok ağrılıysa veya irin veya başka bir maddeyi akıtıyorsa, kişi hemen bir doktora görünmelidir. Diğer insanlar doktorlarını aramalı. Doktor, uyarı işaretlerinin ve diğer semptomların varlığına göre bir konsültasyonun aciliyetine karar verecektir. Uyarı işaretleri olmayan ve kendini iyi hissetmeyen kişiler için bir hafta veya daha uzun bir gecikme kabul edilebilir. 

Doktor önce kişiye semptomlarını ve tıbbi geçmişini soracaktır. Doktor daha sonra bir klinik muayene yapar. Öykü alınarak ve fizik muayene yapılarak tespit edilenler, genellikle şişmiş lenf düğümlerinin nedenini ve gerekli olabilecek testleri önerir.

Doktor daha sonra bir klinik muayene yapar. Doktorlar ateşi kontrol eder ve vücudun lenf düğümlerinin bulunduğu bölgeleri inceler. Doktorlar vücudun herhangi bir yerinde enfeksiyon veya yumru olup olmadığını kontrol eder. Vücudun her yerinde şişmiş lenf düğümleri olan kişilerde genellikle tüm vücudu etkileyen bir bozukluk vardır .