Mantar hastalığı nedir?

Mantar hastalığı nedir?

Mantar ciltte karşılaştığımız belki de en sık görülen hastalıklardan biri. Tırnaklarda ve ciltte görülebilin mantar hastalığı, eskiye göre daha nadir de olsa saçlarda da görülebiliyor. Mantar hastalığının ne olduğu hakkında bilgi veren Dermatoloji Uzmanı Dr. Sertaç Sever, cilt mantarı ile tırnak mantarının nasıl oluştuğunu anlattı.

 

Özellikle ayak parmak arası gibi nemli ve terli kalan bölgelerde sık görülür. Ciltte bulunan mantarlar tarafından oluşturabildiği gibi ortak terlik ve ayakkabı kullanımı ile ortak ıslak zeminlerden de mantar bulaşabilmektedir. 

 

Cilt mantarı

Versikolor (samyeli) adını verdiğimiz farklı bir mantar türü ise vücudun sırt ve göğüs gibi terleme ve yağlanma oranı fazla bölgelerinde tekrarlayan lekeler yapar özellikle bahar ve yaz aylarında. Bu lekelerin bir özelliği ise tedaviden sonra bile açık renklerini hemen kaybetmezler ciltle aynı tona kavuşması 3 ile 6 ay sürebilir. 

Cilt mantarının yaygınlığına ve türüne krem veya hap tedavileriyle mantar tedavi edilir. 

 

Tırnak mantarı
 

Tırnakların kendini yenilemesi yavaş olduğu için tırnak mantarı tedavisi uzun süren bir hastalıktır. Tedavinin önerilen süreden önce kesilmesi genelde nükse yol açar. Tırnak mantarında özellikle tırnaklar kesilirken mantarlı tırnakları en son kesmek ve sonra tırnak makasını dezenfekte etmek önemlidir. Bu önlem sağlıklı tırnaklara mantar bulaşmasını engeller. 

Tırnak mantarı tırnağın kalınlaşmasına yol açtığı için tırnak batması gibi başka sağlık problemlerine de yol açabilir. Tedavisinde ise dışarıdan sürülen ilaçlarla tırnaktaki mantarın yoğunluğuna göre uzun süreli hap tedavileri önerilebilir.  

 

Saç mantarı
 

Saç mantarı ise günümüzde hijyen koşullarının iyileşmesi nedeniyle çok nadir görülüyor. Saçtaki mantarda o bölgedeki saçlar dökülür saç kırana benzeyen bir görüntü ortaya çıkar aynı zamanda dökülen bölgede sivilcelenme ve kabuklanma da görülür. Bu nedenle saçkıran tarzı dökülmelerde mutlaka bir cildiye uzmanına başvurulması gerekiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS