Matcha Çayı Nasıl Yapılır? Matcha Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

A A

21.06.2021 - 14:37 Son Güncelleme:

Matcha çayı en çok tüketilen çay türlerinden biridir. Matcha çayının adını ilk kez duyanlar bu çayın faydalarını duyunca tüketmek istemektedirler. Matcha çayı insan sağlığına pek çok faydası olan bir çaydır. Özellikle bazı metabolizmik hastalıklar için matcha çayının tüketilmesi önerilmektedir.

Matcha Çayı Nasıl Yapılır? Matcha Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Matcha çayı birçok vücut rahatsızlığına da iyi geldiği tespit edilmiştir. Aynı zamanda uzman doktorlar tarafından bu bitki çayının tüketilmesi önerilmektedir. Matcha çayı özellikle Japonya'da oldukça fazla tüketilmektedir. Ülkemizde de son yıllarda tüketimi artmıştır.

 Matcha Çayı Nasıl Yapılır?

Matcha çayının yapımı farklı şekilde gerçekleşmektedir. Bundan dolayı istediğiniz yöntem ile matcha çayını yapabilirsiniz. Matcha çayı için özel yapım olduğundan ötürü bambu fırçaları ya da özel kaşıklar kullanmanız önerilmektedir. Klasik olarak matcha çayı yapmak istiyorsanız öncelikle bir fincan kaynar suyun içerisine bir çay kaşığı matcha tozu ekleyin. Elde ettiğiniz matcha tozunu süzgeç yardımı ile süzün. Daha sonra da kaşık yardımı ile ezerek bu ezmiş olduğunuz tozu bir kaseye ekleyin. 

Daha sonra bambu fırça yardımı ile kıvama gelinceye kadar karıştırmanız önemlidir. Karıştırdıktan sonra elde ettiğiniz matcha karışımını fincanın içine dökün. Ardından fırça ya da bambu kaşığı ile birlikte hızlı bir şekilde çırpın. Çırpma işlemini çaydan köpük çıkıncaya kadar yapmanız gerekmektedir. Çaydan köpük çıktığında artık klasik matcha çayınız hazır demektir. Afiyetle tüketebilirsiniz.

Matcha çayının bir diğer şekli de latte şeklinde tüketilmesidir. Latte şeklinde yapılan matcha çayı ise şu şekilde yapılmaktadır. Bir tutam matcha tozunun bir fincan sıcak suyun içerisine atın. Ardından bir fincan da sıcak süt ilave edin. Klasik matcha çayının da yapılan süzme işlemini de aynı şekilde latte için de yapın. Bambu fırçası ile bu latteyi çırpın. Asıl kıvamına geldikten sonra matche lattenin artık hazırdır. Üstüne süt ilave ederek afiyetle tüketebilirsiniz.

Matcha Çayının Faydaları Nelerdir?

 - Matcha çayı vücutta antioksidan görevi görür. Oldukça faydalı olan matcha çayı vücuttaki zararlı bileşenlerin atılmasını sağlamaktadır. Fenol bileşenler açısından oldukça zengin olan matcha çayı kronik hastalıklara neden olan her türlü oluşum ve faktörü ortadan kaldırmaktadır. 

 - Karaciğer hastalıkları için de matcha çayının tüketilmesi önerilmektedir. Matcha çayı tam anlamı ile bir karaciğer dostudur. Karaciğeri yeniler ve onarır. Karaciğerin bütün fonskiyonlarını iyileştirir. Daha iyi çalışmasını sağlar. Yapılan araştırmalar neticesinde matcha çayının tüketimi karaciğere oldukça iyi geldiği tespit edilmiştir.

 - Matcha çayı diğer çaylara göre yüksek dozda kafein içermektedir. Bu da vücut metabolizmasına oldukça faydalıdır. Yavaş çalışan metabolizmayı daha da hızlı çalıştırır. Bu durumda da kilo vermeye yardımcı olur. Vücuttaki fazla yağların yakılmasını sağlar. Kişinin formuna girmesine yardımcı olan matcha çayı kilolu kişiler için de tüketilmesi önerilir.

 - Yapılan araştırmalar sonucunda matcha çayının kalp hastalıklarına da iyi gelebileceği tespit edilmiştir. Kalp sağlığını korur ve kalbin daha iyi çalışmasını sağlar. Matcha çayı yüksek besin değerleri içerdiğinden ötürü kalp hastalıklarının gelişmesini de engeller. Kalp damar tıkanıklığı gibi ciddi kalp hastalıklarının yaşanmasını engeller. Bundan dolayı kalp hastaları olabileceği veya riski olan kişiler için matcha çayının tüketilmesi elzemdir. 

 - Matcha çayı kolesterole de iyi geldiği tespit edilmiştir. Kötü kolesterolün gelişmesini engeller ve kişinin kendini daha zinde hissetmesini sağlar. Bundan dolayı matcha çayı tüketilir. Yüksek kolesterolü dengeler.

Matcha Çayı Neye İyi Gelir?

 Stresi Azaltır

Yapılan çalışmalar neticesinde matcha çayının stresi azalttığı tespit edilmiştir. Sürekli stres yaşıyorsanız ve stresli bir hayata sahipseniz matcha çayı tüketerek bunlardan kurtulabilirsiniz. Meditasyon yapanlar için de matcha çayı tüketilmesi önerilir. Vücudu dinlendirir ve psikolojik olarak mutlu hissetmenizi sağlar. 

Hafızayı Güçlendirir

Matcha çayı düzenli olarak tüketildiği durumlarda hafızayı oldukça güçlendirir. Daha iyi hatırlamanızı sağlar. Hafıza ile ilgili rahatsızlıklar yaşıyorsanız matcha çayını tüketerek daha iyi bir hafızaya sahip olabilirsiniz. Matcha çayı tam anlamı ile bir hafıza dostudur. Zihni dinlendirmeye yardımcı olmaktadır.

 Kanser Hastalığına Birebir

 Matcha çayı tüketerek kanser gibi ölümcül hastalıkların gelişimini engelleyebilirsiniz. İçermiş olduğu besin değerleri sayesinde matcha çayı kanser hastalığının tam anlamı ile bir düşmanı. Matcha çayı hücrelerde oluşabilecek kansere yol açan faktörleri ortadan kaldırır. Japonya'da düşük olan kanser hastalığının nedeni olarak bilinmektedir.