Mcv Nedir, Kaç Olmalıdır? Mcv Düşüklüğü, Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Mcv Nedir, Kaç Olmalıdır? Mcv Düşüklüğü, Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Mcv Nedir, Kaç Olmalıdır? Mcv Düşüklüğü, Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

MCV tam kan sayımı testi ile ölçülen kan değerlerinden birisidir. Kırmızı kan hücreleri olan alyuvarların ortalama boyut ve hacimlerinin belirlendiği bir kan testidir. MCV ortalama hücre hacmi olarak adlandırılmaktadır. MCV kan testi, tam kan sayımı testinde ölçülen önemli bir değerdir. Kanda bulunan kırmızı hücrelerinin hacmi oksijen taşınması için çok önemlidir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

  MCV Nedir?

 MCV kan testi, ortalama hücre hacmi olarak da tanımlanabilir. Tam kan sayımı testi ile ölçülen bir değerdir. Kanda bulunan kırmızı hücrelerin hacmi, oksijen taşınması için çok önemlidir. Kırmızı kan hücreleri, oksijeni hücreler ve doku kan yolu ile taşırlar. Bu sırada da oksijen taşınması için MCV değerinin normal değerler içinde olması çok önemlidir.

 MCV Kaç Olmalıdır?

 Beyaz kan hücreleri, plazma bileşenleri, kırmızı kan hücreleri ve plateletlerin bütün kanını oluşturur. Kırmızı kan hücreleri, yuvarlak bir şekle sahiptir. Hemoglobin adı verilen bir madde kırmızı kan hücrelerinde yer alır ve akciğerlerden alınan oksijenin bütün vücut hücrelerine de kan yolu ile taşınmasını sağlar.

 Kırmızı kan hücrelerinin oksijeni çok daha etkili bir şekilde taşıyabilmeleri için hücrelerin yeterli bir hacimde ve yeterli büyüklükte olması gerekir. Sağlıklı ve yetişkin bir kişide normal MCV değerinin referans aralığı ise, bir kan hücresi için 80 ila 100 fL olmasıdır.

 MCV Düşüklüğü ve Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

 Normal değerden daha yüksek olan bir MCV değeri, kırmızı kan hücrelerinin daha büyük olması anlamına gelir. Bu değerin yüksek olması, hücrelerin büyük olduğunun gösterir. Hücrelerin büyük olması ise, kılcal damarların kolay bir şekilde kırılmasına neden olabilir. Aplastik anemi, folik asit eksikliği, hemolitik anemi, aşırı alkol tüketimi gibi nedenler MCV yüksekliğine de neden olabilir.

 Tam kan sayımı testinde yer alan hemoglobin değeri kişide kansızlığın olup olmadığını tespit etmek için kullanılır. MCV kan testi ile kişide kansızlığın hangi türünün olduğu da tespit edilebilir. Düşük MCV değeri hücrelerin hacminin normalden çok daha az olması anlamına gelir. Talasemi, kurşun zehirlenmesi, kan kayıpları, demir eksikliği anemisi gibi nedenler MCV düşüklüğüne de neden olabilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı