Meme estetiği olmadan önce bilinmesi gerekenler

Meme estetiği olmadan önce bilinmesi gerekenler

Dünyada ve ülkemizde meme estetiği yaptıranların sayısı, her geçen gün katlanarak artıyor. Ameliyat sonrası problem yaşamamak için, meme estetiği olmadan önce araştırılması gereken konuları Op. Dr. Yücel Sarıaltın anlattı.

Estetik International Sağlık Grubu doktorlarından Op. Dr. Yücel Sarıaltın, meme estetiği olmadan önce araştırılması gereken konuları anlattı. “Göğüs estetiği denilince sadece, meme büyütme operasyonları akla geliyor, oysaki hastanın meme dokusu öncelikli olarak incelenmeli, sarkıklığı, boyutu ve ya olası diğer problemleri anlaşıldıktan sonra, hangi uygulamanın yapılması gerektiği planlanmalıdır" diyen Op. Dr. Yücel Sarıaltın, “Söz gelimi sadece silikon implant takarak, sarkmış ve form kaybı yaşayan bir göğüş, dikleştirmek ve doğal bir forma sokmak mümkün değildir.

Aynı operasyon içinde, meme dikleştirme ve sonrasında meme implantı yerleştirilerek istenilen forma kavuşturulur, bu sebeple hastaların her şeyden evvel, meme dokularındaki asıl sorunun ne olduğunu bilmeleri gerekir. Bunun içinde araştırmalarını yaptıktan sonra uygun buldukları bir estetik cerraha muayene olmaları lazımdır" ifadelerini kullandı.

"Öncelikle siz istemelisiniz"

Kendinden emin bir duruşun iyileşme dönemine bile katkı sağladığını belirten Sarıaltın, “Meme operasyonu yaptırmadan evvel öncelikli olarak şu soruyu sormak gerekiyor: Bu operasyonu neden olmak istiyorum? Estetik operasyonlar kişisel tercihleridir. Eşiniz ya da çevrenizdekiler istiyor diye, kesinlikle kafanızda soru işaretleri bırakan uygulamalara sıcak bakmamalısınız. Eğer göğüslerinizin formundan memnun değilseniz ve bunu gerçekten "siz" istiyorsanız yaptırmalısınız" dedi.

 "Soru sormaktan çekinmeyin" 

Doktor ve hasta arasındaki diyaloğun önemine de dikkat çeken Op. Dr. Yücel Sarıaltın, "Kararınızı verdikten sonra doktorunuza ne istediğinizi açıkça söylemelisiniz. Muayene olduktan sonra, istekleriniz ve doktorunuzun önerileri birleşince ortaya meme operasyonunuzun planı çakar. Eğer göğüslerinizde sarkma varsa, ek operasyonlar önerilebilir, göğüsleriniz çok büyükse, meme küçültme önerilebilir veya doktorunuz eğer uygun bir profile sahipseniz, size sadece yağ enjeksiyonu ile istediğiniz formu sağlayabileceğini söyleyebilir. İşte bu aşamada doktorunuza aklınıza takılan her soruyu sormalısınız. İyileşme dönemi ayrıntılarını, kullanmanız gereken ilaçları, ne zaman sosyal hayatınıza geri dönüş yapabileceğinizi sormanız ve net cevapları almanız gerekiyor " diye konuşarak hastalarına bilgi verdi.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS