Meme küçültme ameliyatı ile sırt ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz

Meme küçültme ameliyatı ile sırt ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz

Meme küçültme ameliyatı ile sırt ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz

Kadınlarda görülen sırt ağrıların sebeplerinden biri de büyük göğüslerdir. Sıklıkla rastlanan bir sorun haline gelen büyük göğüslerin yarattığı sorunları Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlsun Aka sizler için anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kadınlarda sıklıkla görülen sırt ve bel ağrılarının sebebi büyük göğüsler olabilir. Büyük göğüslerin yol açtığı sağlık sorunlarının ortadan kaldırılması için meme küçültme ameliyatı sıklıkla tercih edilmektedir. Büyük göğüslerin yol açtığı sırt ağrısı, bel ağrısı, boyun ağrısı, meme altında mantar, pişik, çabuk yorulma sorunudur. Sağlık sorunlarının haricinde büyük göğüsler kişileri psikolojik olarak olumsuz yönde etkileyebilir.

Sağlık sorunlarının sebebi büyük göğüs olan kişilere uygulanacak olan meme küçültme işlemi ile bedenlerine uygun sağlık sorununa yol açmayan göğüslere kavuşurlar. Hastaların genel görünümleri de iyileşir.

Meme küçültme işlemi ile ağrılarınızdan kurtulun

Diğer cerrahi işlemler ile kıyaslandığında meme küçültme işleminin gerçekleştirilmesi daha kolaydır. Genel anestezi ile gerçekleştirilen işleme memede uygun bölgelerden kesiler açılır. Bu kesilerden girilerek fazla meme dokuları çıkartılır. Ve meme başı uygun yere taşınarak işlem sırasında göğüs dikleştirme işlemi de gerçekleşir . Operasyon süresi ise kişiden kişiye değişmekle beraber yaklaşık 3 saattir. İşlem sonrasında kişiye mutlaka cerrahi sütyen giydirilir.

Operasyon sonra kişi bir gün hastanede yatışının ardından taburcu edilir. İşlem yapılan bölgede renk değişikliği, şişlik beklenen belirtiler. Bu ve benzeri belirtiler 5 gün içerisinde kendiliğinde geçecektir. İşlemden 1 hafta 10 gün sonra kişi günlük yaşantısına geri dönebilir.

Meme küçültme işlemi ile ilgili merak edilen sorular

Cerrahi işlem gerektirdiği için çoğu kişi meme küçültme ameliyatından korkar ancak diğer operasyonlar ile kıyaslandığında komplikasyon riski oldukça düşüktür. İşlemde süt bezlerine dikkat edildiği için emzirme döneminde herhangi bir soruna sebep olmaz. Meme küçültme işlemi ile ilgili yapılan araştırma sonuçlarında kadınlarda kanser gelişme ihtimalinde %40 oranında azalma görülmüştür.

Unutmamak gerekir ki meme küçültme işleminde her ameliyat gibi komplikasyon riski olsa da bunu azaltmak için mutlaka alanında uzman ve tecrübeye sahip uzman hekimler tarafından yapılması gerekir. Yanlış uygulamalar geri dönüşü zor sonuçlara yol açabilir.