Metabolizmayı güçlendirmenin 5 yolu

Klasik sözlüklerde metabolizma, bedenimizdeki tüm kimyasal reaksiyonların toplamı olarak tanımlanır. Bütünleşik tıp ise metabolizmayı şu şekilde tanımlar; Metabolizma beslenme, duygular, düşünceler, inançlar ve deneyimlerin bedendeki kimyasal reaksiyonudur. Metabolizmanız sizin kimyasalınız yani hormonlarınızdır. Hazırlayan: İpek Kip - Hülya Çavdar / Bütünsel Beslenme UzmanıBazı hormonlar size aç olduğunuzu söyler, bazıları doyduğunuzu
Yemek yediğinizde hormonlar
bedeninize bu besinle ne yapacağını söyler; depolasın mı yoksa yakıt olarak mı kullansın. Siz egzersiz yaptığınızda hormonlar bedeninize nasıl hareket edeceğini ve enerji depolarını nasıl harcayacağını söyler. Bedeninizin bazı bölümlerini devre dışı bırakırken bazı yerleri de nasıl aktif edeceğini de söyler. Hormonlar kilo vereceğin ya da alacağına ilişkin neredeyse her aşamayı kontrol eder. Ve bunu da hormonlarla yapar ve düzenler.
Metabolizma bir orkestraya benzetilebilir. Hormonlardan biri tonu şaşırırsa ya da ton dışında hareket ederse bedeniniz olması gerektiği gibi ya da beklendiği gibi çalışamaz. Biri şaşırırsa hepsi onu takip eder.
Ne kadar sağlıklı beslenirsek beslenelim bir gün enerjimizi düşük ve kendimizi bitkin hissederken bir sonraki gün zinde ve enerji dolu hissedebiliyoruz. Bazen aniden gelen mutlu bir haberin metabolizmamızı nasıl olumlu etkilendiğine ve harekete geçirdiğine tanık olmuşsunuzdur.

Metabolizmamızı güçlendirmenin en etkili yolu hormonlarımızı aktive etmektir. Hormonları aktive ederken metabolizmamızı güçlendirir ve bu çalışmaları yaşamımıza dahil ederek yaşam kalitemizi arttırabiliriz.
1-Sağlıklı beslenme
Rafine ve işlenmiş yiyeceklerin içindeki katkı maddeleri tüm hormon dengemizi bozar. Bu tür yapay maddeler insülin fazla salgılamamıza neden olup tiroid hormonumuzu negatif şekilde etkiler. Doğal ve organik ürünlerle beslendiğimizde hormonlarımızda dengeli çalışmaya başlar.
2-Egzersiz çalışmaları
En azından 30 dakikalık doğa yürüyüşünün bile kortizol hormonunuzu baskılarken gün içindeki stresinizi kontrol altında tutmanıza fayda sağlayacaktır. Egzersiz sırasında salgılana endorfin hormonu kendimizi daha zinde ve mutlu hissetmemize yardımcı olacaktır.
3-Uyku kalitesi
6-8 saat arası sessiz ve karanlık ortamda uyku uyuduğumuzda gençlik hormonu melatonin çalışmaya başlar. Aynı zamanda yağ yakma hormonu olarak da bilinen Leptin hormonu yine uyku sırasında devreye giren bir hormondur.
4-Dinginlik çalışmaları
Kendi içimize döneceğimiz nefes egzersizleri, meditasyon çalışmaları, dua ritüelleri dopamin ve serotonin seviyemizi yükseltir, kortizol hormonunu ise düşürür.
.
5-Yemek yediğimiz ortamın enerjisi
Farkındalıkla yemek yememiz, yani yemek yediğiniz ortamların sakin, pozitif olması yediğiniz besin kadar önemlidir. Yediğimiz yemeğin tadına ve sonrası bize hissettirdiği duyguları anlamaya çalışmak şifa enerjimize katkıda bulanacaktır.
Unutmayın ki yemek yediğiniz sırada bilinçaltınız ve tüm sensörler dışsal etkilere açıktır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS