Meyve ve sebzeleri yemeyi bırakırsak, vücudumuzda neler olur?

Meyve ve sebzeleri yemeyi bırakırsak, vücudumuzda neler olur?

Meyve ve sebzeler genel vücut sağlığımız için oldukça önemli bir yere sahip olmasına rağmen, onları tüketmeyi çoğu zaman es geçiyoruz. Birçok insanın meyve ve sebzeyi sevmediğini duymuşsunuzdur. Peki meyve ve sebzeleri hayatımızdan tamamen çıkardığımız bir diyet sistemine geçersek ne olur?

1- GECELERİ GÖRÜŞÜNÜZDE SORUNLAR OLABİLİR
 

Meyve ve sebzelerde, karanlıkta nesneleri rahat seçmemizi sağlayan 2 formda A vitamini bulunur. Bunlar da;  retinol ve beta-karoten. Bu iki madde balık yağı ve yumurta gibi besinlerde bulunsa da, meyve ve sebzelerdeki halleri toksik bir duruma yol açmaz.

 

2- VÜCUT KOKUNUZ KÖTÜLEŞİR
 

Vücudumuzun doğal kokusunu genetiğimiz, yağ ve ter bezlerimizin belirlediği kadar yediğimiz yiyecekler de belirler. Yapılan bir araştırma, düzenli meyve ve sebze tüketenlerin sabun ve deodorant kullanmasalar bile hoş bir vücut kokusuna sahip olduklarını ortaya çıkardı.

 

3- DEPRESYONA GİREBİLİRSİNİZ
 

Bilim insanları, ruh halimizle bağırsaklarımızın yakından bağlantılı olduğunu söylüyor. Beslenme şeklimiz yalnızca vücudumuzu değil, ruh halimizi de etkiliyor. Araştırmalara göre, meyve ve sebze yemeyi bıraktığımız zaman depresyona girme riskimiz de artıyor.

 

4- TANSİYON YÜKSELEBİLİR
 

Meyve ve sebzeleri az tüketen ya da hiç tüketmeyen kişiler, yüksek tansiyon riskiyle karşı karşıya kalabilir. Doktorlar yüksek tansiyondan muzdarip kişilere genellikle meyve ve sebze ağırlıklı bir diyet uygulamasını öneriyor.

 

5- SİNDİRİM SORUNLARI YAŞAYABİLİRSİNİZ
 

Sebze ve meyvelerde suda çözünmeyen değerli lifler bulunur. Bu lifler, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde etkin rol oynar. Düşük lif tüketimi kabızlıkla ilişkilendirilir. Bu nedenle kabızlık çekenlere meyve ve sebze yemesi önerilir.

 

6- KAN PIHTILAŞMASI RİSKİ ARTABİLİR
 

Üzümi yeşil yapraklı sebzeler ve sarımsak, kan pıhtılaşmasını önleyen besinlerden birkaç. Meyvelerdeki C vitamin de pıhtılaşmayı önemli bir şekilde önleyebilir.

 

7- CİLT PROBLEMLERİ YAŞAYABİLİRSİNİZ
 

Göz altlarındaki koyu halkalar, cilt hasarı ve renk eşitsizliği, meyve ve sebzelerden vitamin alamadığımız zaman ortaya çıkabilecek cilt problemlerinden bazıları. Brokoli, ıspanak, lahana ve marulda bulunan K vitamini, bu sorunun önüne geçmeye yardımcı olabilir.

 

8- DİŞ SORUNLARI YAŞAYABİLİRSİNZİ
 

Lif açısından zengin meyve ve sebzeler, dişleri doğal bir şekilde temizler. Ağzımızdaki zararlı bakterilerin oluşmasını önler. Ayrıca A ve C vitamini ve kalsiyum sayesinde dişleri güçlendirebilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS