Mide bulantısı neden olur? Mide bulantısından kurtulmak için 6 öneri

Mide bulantısı neden olur? Mide bulantısından kurtulmak için 6 öneri

Mide bulantısı neden olur? Mide bulantısından kurtulmak için 6 öneri

Mide bulantısı 7 den 70 hemen herkesin yaşadığı ve hem fizyolojimizi hem de sosyal yaşantımızı zorlayan kalitesinin düşüren bir problem. Öncelikle mide bulantısı çoğu kez ağrılı olmayan bir şikayettir ve genellikle terleme, baş dönmesi, ishal, karın ağrısı gibi başka belirtilerle bir arada görülebilir. Diyetisyen Muhammed Şahin konu hakkında bilgiler verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mide bulantısı farklı şekilleri ve sebepleri vardır ve bu sebeple mide bulantısına müdahale etmeden muhakkak doktora danışılmalıdır.

Sık karşılaştığımız bazı mide bulantısı sebepleri

-Gıda zehirlenmeleri
-Aşırı besin tüketimi
-Kötü kokular
-Psikolojik sebepler
-Bağırsak enfeksiyonu
-Hamilelik
-Araç tutması
-Vücuttan sıvı kaybı
-İlaçlar
-Migren
-Safra kesesi problemleri

MİDE BULANTISI NASIL GEÇER

Mide bulantısının sebebini bilmek çok önemli. Şayet mide bulantınız araç tutması gebelik veya aşırı alkol alımı veya gündelik yoğun stres veya kaygı sebebi ile oluşuyor ve altında başka bir hastalık ya da metabolik bir problem yoksa şu 6 maddeyi kolaylıkla gözden geçirebilir ve kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

*Nefes kontrolü (yaşadığımız tüm süre boyunca kesintisiz yaptığımız ve vücudumuz üzerinde tahmin ettiğimizden çok daha fazla etkisi olan bir şey) mide bulantınız sınav heyecanı veya aşırı stres vb gibi durumlardan kaynaklanıyor veya ani bir tiksinti bulantıya sebep olduysa rahat bir yere oturup burundan yavaş ve derin nefes alarak ve zihninizi boşaltarak bulantıdan kurtulabilirsiniz

*Araç tutmasına bağlı bir mide bulantısı ise gözlerinizi kapatıp temiz hava alacak şekilde ortamı havalandırabilirsiniz

*Bulantınız başladığında tuzlu kraker tüketebilirsiniz (bazen uzun süreli açlıklar veya kan şekerinin düşmesi de bulantıya sebebiyet verebilir bu madde bu tür durumlarda çok işe yarar)

*Kesinlikle yemek yerken acele etmeyin yavaş yavaş keyfince tüketim yapın bu sürekli bulantınızı engelleyecektir

*Mucizevi limon. Limon sindirime yardımcı ve taze kokusuyla her zaman büyük bir destektir bulantı yaşadığınız zaman ve günlerde suyunuza ekleyeceğiniz bir miktar limon suyu size ilaç gibi gelecektir tabi aşırıya kaçmadan.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

*Ilık tavuk suyu çorba. Midemize daha doğrusu vücudumuza iyi gelecek şeyler aslında ona benzeyen şeylerdir örneğin ideal ısıda ılık bir çorba vücut veya mide ısımızla aynı olduğu için reaksiyon oluşturmadan midemizi rahatlatabilir denemeye değer

En önemli maddelerden birisi de zencefildir, toz hali ile balla beraber kullanılabilecek bu şifalı baharatın da bulantılara iyi geldiği bilinmektedir şayet alerjiniz yoksa zencefil de size fayda sağlayabilecek güzel bir seçenektir.