Mide Nedir, Vücuttaki Görevleri Nelerdir? Mide Kanseri ile Mide Yanması Neden Olur?

A A

16.02.2021 - 14:27

Sindirim sistemi organlarından biri olan mide, yemeklerin parçalanarak sindirilmesini sağlar. Mide asidinin normalden fazla olması durumunda gastrit, ülser ve reflü gibi hastalıklar ortaya çıkabilir. En tehlikeli mide hastalıklarının başında ise mide kanseri geliyor. Yaygın bir hastalık olan obezitenin de tetiklediği mide kanseri, hem ülkemizde hem de dünya genelinde en sık görülen kanser türlerinden biridir.

Mide Nedir, Vücuttaki Görevleri Nelerdir? Mide Kanseri ile Mide Yanması Neden Olur?

 Mide Nedir?

 Mide, sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan en önemli organlarımızdan biridir. Yemek borusuyla bağlantılı olan bölümün adı Kardia'dır. Midenin küçük kısmına ise altıncı koskal adı verilir.

 Midenin Vücuttaki Görevleri Nelerdir?

  •  1- Midede üretilen sıvılar, mide çeperini vücutta üretilen diğer asitlerden korur. Bu sayede sindirim sisteminin çok daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.
  •  2- Besinleri salgıladığı sıvılar ile parçalayan mide, besinleri on iki parmak bağırsağına gönderilir. Burada vücut için faydalı olan vitamin ve mineraller emilir, diğerleri boşaltım sistemine gönderilir.
  •  3- Mide alınan besinleri kimyasal ve mekanik olmak üzere ikiye ayırır.

 Mide Kanseri Neden Olur?

 1- Obezite:

 ABD, İngiltere ve İsveç'te yapılan araştırmaların sonunda obezite hastalığının mide kanserini tetiklediği ortaya çıktı. Yağ oranının normal seviyesinin üstüne çıkmasıyla oluşa obezite, mide ile birlikte tüm sindirim sisteminin bozulmasına neden olur. Mide çok fazla asit üretip bunları sindiremez.

 Kendisine obezite teşhisi konmuş kişilerin, doktorlarının yazdığı ve önerdiği diyet listelerine uyması gerekir.

 2- Sigara ve Alkol Kullanımı:

 Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar, tüm iç organlara olduğu gibi mideye de büyük zarar verir. Bu zararlar mide kanseri riskini yarı yarıya arttırır.

 3- Vitamin eksikliği:

 Tek tip beslenme vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminlerin eksik alınmasına neden olur. Bu da mide kanserinin en önemli nedenleri arasında yer almaktadır.

 Mide Yanması Neden Olur?

 1- Yanlış Beslenme Alışkanlıkları:

 Mide yanmasının en büyük nedenlerinden biri yanlış beslenme alışkanlıklarıdır. Örneğin saat 21.00'dan sonra yemek yeme alışkanlığı, midede ekşimeye ve yanmaya yol açar. Çünkü belli bir saatten sonra vücut dinlenmeye ve daha ağır çalışmaya başlar. Bunun neticesinde alınan besinlerin sindirimi de güçleşir. Bunun önüne geçmek için belli saatlerden sonra sadece meyve gibi sindirimi kolay gıdalar tüketilmeli ve bol bol su içilmelidir.

 2- Asitli İçecekler:

 Asitli içecekleri fazla tüketen kişilerde mide yanması şikayeti görülür. Bununla birlikte kahve ve çay gibi kafein - tein oranı yüksek içeceklerin aşırı tüketilmesi mide sorunlarını tetikler. Çay ve kahve gibi içecekleri aç karnına içmemeye özen göstermeli, asitli içeceklerin yerine ayran ve doğal meyve suları tüketilmelidir.

 3- Yağlı Yiyecekler:

 Yağlı yiyeceklerin sindirimi diğer besin türlerine göre daha zordur. Bunun en büyük nedeni yağlar, bağırsak parazitlerinin oluşumunu tetiklemesidir. Yemeklerini kızartmak yerine diğer pişirme yöntemleriyle hazırlayanlarda bu tür mide şikayetleri çok daha az görülür.

 4- Psikolojik etkenler:

 Vücudumuzdaki her sistem birbirine bağlı bir şekilde çalışır. Bu nedenle sinir sistemini doğrudan etkileyen stres ve kaygı gibi faktörler, sindirim sistemini de dolaylı olarak olumsuz etkiler. Travma sonrası stres bozukluğu, anksiyete ve panik atak hastalarının birçoğunda mide yanması, ekşime ve hazımsızlık şikayetleri görülebilir.

 5- Hızlı yemek:

 Hızlı yemek yeme alışkanlığı da hazımsızlığa ve bununla birlikte mide yanmasına yol açar.

 6- Az su içmek:

 Özellikle acı, ekşi ve baharatlı gıdaları çok fazla tüketen kişilerin günde en az 2- 2,5 litre su içmeleri öneriliyor. Az su içmek birçok sağlık sorununa yol açarken midede yanmaya ve ekşimeye neden olabilir.