Minik İdil, kalbine kavuştu hayata tutundu

Minik İdil, kalbine kavuştu hayata tutundu

Doğuştan kalp yetmezliği teşhisiyle bir süredir Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde nakil için bekleyen 11 yaşındaki Deha İdil K'ye uygun kalp bulundu. Adana'da bir donörden alınan kalp, küçük İdil'e başarılı bir operasyonla nakledildi.

Kalp yetmezliği nedeniyle Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde makinelere bağlı yaşayan ve yaklaşık 1 hafta önce daha fazla acı çekmemesi için doktorlar tarafından uyutulan Deha İdil için beklenen haber Adana'dan geldi.


11 yaşındaki Deha, bir hafta içinde kalp nakli olmazsa hayatını kaybedebilir
Adana'da bir donörden bulunan kalbin Deha İdil'e uygun olabileceği bilgisini alan doktorlar, vakit kaybetmeden bu kente gitti. Kalbin Deha İdil için uygun olduğunu belirleyen doktorlar, kalple birlikte Ankara'ya döndü.


Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde dün gerçekleştirilen ameliyatla kalp, minik İdil'e nakledildi. Ameliyatın başarılı geçtiği belirtilirken kalbin uyum sağlaması için bir haftalık sürecin kritik olduğu vurgulandı.


3 aylıkken teşhis konuldu


Henüz 3 aylıkken kalp yetmezliği teşhisi konulan Deha İdil'in yaşamı, tedavi için hastanelerde geçti. Küçük kız, ilk kez 2 yaşında kalp piliyle tanıştı. Geçen süreçte kalp pili, 3 kez değiştirildi. Yaklaşık 20 gün önce tedavi gördüğü hastanenin yoğun bakım servisinde iki kez kalbi duran İdil, doktorların uzun uğraşları sonucu yeniden hayata döndürülmüştü. Vücut fonksiyonlarının artık durma noktasına gelen, parmakları ve sağ bacağını kaybetmek üzere olan Deha İdil, doktorlar tarafından uyutulmaya başlanmıştı.


Anne Derya K, kızına, beyin ölümü gerçekleşmiş ancak kalbi çalışan, 17 yaşından ileri olmayan bir hastadan kalp nakli yapılabileceğini söylemişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS