MIS-C sendromu nedir? Mis-c hastalığı belirtileri neler, tedavisi var mı? Koronavirüs sonrası çocuklarda görülüyor!

A A

24.02.2021 - 19:19 Son Güncelleme:

Koronavirüs sonrası çocuklarda 3 hafta sonrasında MİS-C hastalığı ortaya çıkmaktadır. Hastalığa depresyonda denmektedir. Sars CoV-2 virüsüne maruz kalan çocuklarda virüsün bağışıklık sistemini tetiklemesine bağlı olarak MIS-C, yani “multisistem inflamatuar sendrom” görülebiliyor. Peki ama MIS-C ne demek?

MIS-C sendromu nedir? Mis-c hastalığı belirtileri neler, tedavisi var mı? Koronavirüs sonrası çocuklarda görülüyor!

"Çok Sistemli İnflamatuar Sendrom" (MIS-C), bir enfeksiyon sonrası çocuklarda görülmesi mümkün olan bir tür sendroma verilen isim. Yapılan son araştırmalara göre, kalbe ve dokulara kalıcı zarar verebilen bu sendrom, olası bir Covid-19 enfeksiyonunun ardından çocuklarda görülebilir.

MIS-C nedir?

MIS-C hastalığı koronavirüs enfeksiyonu geçirdikten 4-6 hafta sonra çocuklarda ortaya çıkıyor. Belirgin şekilde yüksek ateş, birçok organda fonksiyon bozuklukları ve yüksek inflamasyon markerları ile seyrediyor. Nedeni tam bilinmeyen hastalığın altında otoimmün etiyoloji olabileceği düşünülüyor. Bu çocuklarda yüksek ateş, şiddetli karın ağrısı, boğaz ağrısı, kusma, ishal, baş ağrısı, belirgin şekilde yorgunluk, halsizlik, bilinçte bozulma görülüyor. Aynı zamanda hastaların kan değerlerinde inflamasyon belirteçleri dediğimiz parametrelerde (CRP, Ferritin gibi) ciddi yükseklikler oluyor. 

Hastalık koronavirüs hastalığı sırasında görülen sitokin fırtınası dediğimiz durumdan da bazı özellikleri ile ayrılıyor. Artık herkesin bildiği gibi koronavirüs enfeksiyonunda kandaki lenfosit sayıları düşüyor ama MIS-C olgularında lenfositlerdeki düşüklük çok daha belirgin oluyor. Ayrıca hastalık ‘Kawasaki Sendromu’na da benziyor fakat ondan da görülme yaşının daha büyük çocuklarda da olması ile ayrılıyor.