Son Dakika

"Mükemmel ilişkilerin" dağılmasının en yaygın 7 nedeni

A A

14.11.2021 - 16:33

İlk başta, bu kişiden asla ayrılamayacağınızı veya asla ayrılmayacağınızı düşünebilirsiniz. Ancak siz ve eşiniz birbirinizi tanıdıkça, ikinizin bir zamanlar düşündüğünüz kadar uyumlu olmadığınızı o kadar çok görürsünüz. (Posta)

"Mükemmel ilişkilerin" dağılmasının en yaygın 7 nedeni

MÜKEMMEL İLİŞKİ İKİLEMİ

İlişki koçu ve aşk uzmanı NaDasha Elkerson,
 “Ben 'mükemmel' ilişkilere büyük bir inanan değilim - bir kişinin 'mükemmel'i başka bir kişinin ıstırabı olabilir” diyor .Bir ilişkinin mükemmel hissetmesinin birkaç nedeni olabileceğini söylüyor . “Örneğin, başkalarının dışarıdan 'mükemmel' olduğunu düşündüğü bir ilişki içinde olan insanlar, görünüşe ayak uydurmak için çok fazla baskı hissedebilirler” diyor. 

“Sonuç olarak, mükemmel görünmeye devam etmek için gerçek arzularını ve hedeflerini bastırıyorlar. Bu, kapana kısılma ve sadece baskıdan kaçmak için ilişkiyi terk etme duygularına yol açar .”

İLETİŞİM EKSİKLİĞİ

Doğru ve gerçek bir iletişim, bir ilişkinin ayrılmaz bir parçasıdır , ancak siz ve eşiniz çok fazla iletişim kurmuyorsanız veya iyi iletişim kuramıyorsanız, sorunlar giderek büyüyor.

Basit konuşulmamış problemler, film gibi yanlış anlaşılmalara neden olabilir. Ve iletişim olmadığında bunlar birikir ve tam olarak sebebi netleştirilemeyen ayrılıklar ortaya çıkar.

ZAMAN İÇİNDE FARKLILAŞMAK

Herkes yaşadıklarından, içinde bulunduğu durumlardan farklı şeyler öğrenir ve her gün gelişmeye ve değişmeye devam eder.

Mükemmel ilişkinizin aniden bitmesi, artık ortak noktalarınızın kalmadığını görmek yıkıcı hissettirir ancak önemli ayrılık nedenlerinden biridir.
Artık anlaşamadığınızı kabul etmek oldukça zordur.

Doğal olarak, siz ve/veya eşiniz hayat devam ettikçe ve ilişkiniz geliştikçe değişirsiniz ve bu değişiklikler “mükemmel” ilişkinizin o kadar da mükemmel olmadığını hissetmeye başlar ve ilişki mutlu etmez.

BENCİLLİĞİN ARTMASI

Klinik psikolog, ilişki uzmanı Dr. Carla Marie Manly ,  “Harika ilişkiler, ortakların birbirlerine birçok düzeyde vermeye istekli olmalarına bağlıdır” diyor . 

"İster duygusal, ister fiziksel, ister ruhsal ya da maddi olarak emek vermek olsun, ilişkilerde dengeli bir eşitlik duygusu - al ve ver - gereklidir. Eşlerden biri yaşam hedeflerinde, günlük yaşamda veya başka konularda çok bencil olursa, bir zamanlar 'mükemmel' olan ilişki ortadan kalkacaktır.”

KAYIPAR VE BÜYÜK KEDERLER

Keder veya kayıp , “mükemmel” bir ilişkinin sona ermesinin başka bir nedeni olabilir. 

İlişki uzmanı ve yazar  Jen Elmquist, “Önemli bir kayıp veya üzüntü söz konusu olduğunda, bir çiftin ilişkisinin manzarasını sonsuza kadar değiştirebilir” diyor. 

"Bir çocuğun veya aile üyesinin ölümü gibi olaylardan kaynaklanan keder, ilişkiyi acı verici bir yer haline getirebilir." Kısırlık veya büyük mali sorunlar gibi diğer sorunların da , genellikle bir araya gelmesi zor olan bir rüyanın sonunu yaratabileceğini söylüyor.

İLİŞKİNİN GELİŞMESİ DURDURUĞUNDA...

Siz ve eşiniz birlikte çok büyümüş gibi hissediyor musunuz, daha fazla büyümek yok mu? Elkerson, “Bir ilişki içindeki insanlara 'mükemmel' hissettirdiğinde, bunun nedeni büyüyecek bir yer olmaması olabilir” diyor. "İşler yolunda gidiyor, elbette, ancak yeni bir şey tanıtmak mümkün olmayabilir çünkü işler çok iyi gidiyor - bu da mükemmel olma telaşıyla birlikte bir durgunluk ve huzursuzluk hissine yol açıyor."

İHANET SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA

Bir ilişkide dürüstlük esastır ve bir ihanet olursa en “mükemmel” ilişkiye bile zarar verebilir. 

Dr. Carla, “Aldatmak bir seçimdir ve hatalı partnerin dürüst olmayan davranışının doğası ve derecesi, diğer partnerin inancını ve güvenini kaybetmesine neden olmak için yeterli olabilir” diyor.

"Bazen güven geri kazanılabilir, ancak bazen ihanet duyguları o kadar yoğundur ki ilişki ilerleyemez."