Mutant Korona B117 nedir, özellikleri ve belirtileri neler?

Mutant Korona B117 nedir, özellikleri ve belirtileri neler?

Aralık ayı ortasında İngiltere’de tespit edilen ‘Mutant Korona B117’, tüm dünyada hızla yayılmaya devam ederken, mutasyona uğrayan virüsün etkileri ise merak konusu. Peki, B117 virüsü nedir? Mutant Korona B117 virüsü özellikleri ve belirtileri neler?

ABD başta olmak üzere Japonya’ya kadar yayılım gösterdiği tespit edilen ‘Mutant Korona B117’nin Covid-19’dan daha bulaşıcı olduğunu belirtiliyor. Uzmanlar Güney Afrika’dan geldiğine işaret ederek “Mutasyonlu virüsün yayılımını durdurmak için tek çarenin tedbirlerden ödün vermemek olduğunu belirtiyor. ‘Mutant Korona B117’ çok hızlı bir şekilde yayılıyor. İşte Mutant Korona B117 virüsü özellikleri ve belirtilerine dair detaylar..

Güney Afrika’da ‘501Y.V2’ ve Nijerya’da ‘P681H’ adı verilen iki yeni mutant korona virüs bulunuyor. ‘501Y.V2’ adlı yeni mutasyon İngiltere’de ortaya çıkandan çok daha bulaştırıcı etkiye sahip. Virüs mutasyon geçirdiğinde yüzeyindeki anahtar denilen hücreye yapışan kısmı değişime uğruyor ve hücre kilidini daha rahat açarak içeri girebiliyor. Bu nedenle mutasyona uğrayan Mutant Korona B117, Covid-19’a göre yüzde 70 oranında daha bulaşıcı.

Mutant Korona B117 B117 nedir?

İlk olarak İngiltere’de görüldükten sonra bazı Avrupa ülkelerinde de görülen Korona virüs mutasyonu Dünya ülkelerini harekete geçirdi. Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19 önlemlerini sıklaştırmaları konusunda ülkeleri uyardı. B117 mutasyonunun Türkiye’de de olduğu düşünülüyor. Mutasyonlu virüsün yayılımını anlamak için binlerce örnek üzerinde analizler yapılması gerekiyor. Çin’de çok az Covid-19 vakası olmasına karşın B117’li vakalar tespit edilmeye başlandı.

B117 virüsünün belirtileri ve özellikleri nelerdir?

Mutant korona B117, aşılar açısından endişe edecek bir durum değil. Koronavirüs mutasyon geçirse de antikordan kaçamıyor. BioNTech-Pfizer aşısının mutasyonlu virüsü de etkisiz hale getirdiği ortaya çıktı.  Korona virüs ile benzer belirtileri olan B117 virüsü hakkında henüz net bilgiler sunulmazken, mutasyon sebebiyle virüsün yayılma hızının artmasına dikkat çekildi. Covid-19’un mutasyona uğramış hali olarak bilenen B117 virüsünün Korana virüsten çok daha hızlı yayıldığı, bulaşıcılığının daha fazla olduğu İngiltere Başbakanı Boris Johnsonn tarafından duyurulmuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS