Mutasyona uğramış virüs hangi illerde görüldü? Mutasyonlu virüs ne demek? Koronavirüs varyantı nedir? Varyant değiştirme nedir?

Mutasyona uğramış virüs hangi illerde görüldü? Mutasyonlu virüs ne demek? Koronavirüs varyantı nedir? Varyant değiştirme nedir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz aylarda 15 kişide mutasyonlu virüs görüldüğünü açıklamasından sonra Türkiye’de alarma geçilmişti. Yeni yapılan açıklamaya göre Sağlık Bakanı Koca, "Ülkemizde mutasyonlu virüs tespit edilen vatandaş sayısı 128’e yükselmiştir. 17 şehrimizde İngiltere varyantı görüldü" açıklamasını yaptı. Mutasyonlu koronavirüs hangi illerde görüldü? Mutasyon nedir, mutasyonlu virüs ne demek? Varyant değiştirme nedir? Tüm detaylar haberimizde..

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün akşam mutasyonlu koronavirüsün Türkiye'de 128 kişide görüldüğünü açıkladı. Bunun üzerine insanlar mutasyonlu virüsün hangi illerde görüldüğünü merak etmeye başladı. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından mutasyonlu virüsle ilgili açıklama yaptı. Bakan Koca, mutasyon tehdidine karşı dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Türkiye'de mutasyonlu virüs tespit edilen vatandaş sayısının 128'e yükseldiğini açıklayan Koca, "17 şehrimizde İngiltere varyantı görüldü" bilgisini verdi.

Mutasyonlu koronavirüs hangi illerde görüldü?

"Virüsün mutasyona uğramış olması şimdilik aşı çalışmalarını etkilememektedir. Ancak yeni mutasyonlar aşı çalışmalarını da zorlayabilir. En büyük silahımız halen maske ve mesafe kuralına uymak." diyen Bakan Koca, "Vaka sayılarını kontrol etmek elimizde. Kontrol elimizdeyken kıymetini bilerek temkinli hareket etmeli ve kalabalık ortamlardan uzak durmalıyız." ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz aylarda ilk olarak mutasyonlu virüs ortaya çıktığında; İngiltere’den hava yolu ile gelen bir kişide havalimanında yapılan tarama testi sonrasında mutasyona uğramış koronavirüs çıktığı bilgisinin alınması üzerine Balıkesir’in Edremit ilçesindeki evinde karantina altına alındı. Mutasyona uğramış koronavirüs taşıyıcısı olduğu tespit edilen kişide semptomların hafif olduğu, evinde karantina altında tedavisinin devam ettiği öğrenildi. Karantina altına alınan evde yaşayan diğer kişilerin yapılan testlerinin ise negatif çıktı. Öte yandan mutasyona uğramış virüsün yurtdışından Gaziantep’e gelen 2 kişide görüldüğü iddia edildi.

Mutasyon nedir? Mutasyonlu virüs ne demek?

Sağlık Bakanlığı'nın yayımladığı COVID-19 Sözlüğü'nde yer alan bilgilere göre mutasyon;

Bir organizmanın veya virüsün genetik materyalinde meydana gelen kalıcı değişiklik. RNA virüslerinde DNA virüslerine oranla çok daha fazla mutasyon meydana gelir. SARS-CoV-2 bir RNA virüsüdür. Mutasyon ya da değişinim, bir canlının genomu içindeki DNA ya da RNA diziliminde meydana gelen kalıcı değişmelerdir. Mutasyona uğramış organizma ise mutant olarak adlandırılır. Mutasyonların genler üzerindeki zararlı etkileri nedeniyle, organizmalar mutasyonları gidermek için DNA onarımı gibi mekanizmalara sahiptir.

Varyant değiştirme nedir? Koronavirüs varyantı nedir?

Mutasyon virüsün genel yapısındaki değişikliklerdir. Varyant ise mutasyonla gelişen yeni virüse denir. Varyant değiştirme mutasyona uğrama anlamına gelmektedir.

Bir virüs ne kadar çok dolaşır ve çoğalırsa o kadar çok mutasyon oluşarak virüste değişikliğe neden olur. Bu değişiklikler bazen, orijinal virüse kıyasla ortamına daha iyi adapte olan bir virüs varyantına neden olabilir. Bazı mutasyonlar ise virüslerin bir takım özelliklerinde değişime neden olabilir. Örneğin, daha kolay yayılabilir veya daha şiddetli hastalığa neden olabilir hale gelebilirler.

Dünyada koronavirüs varyantı nerelerde ortaya çıktı?

İngiltere ve Brezilya'da farklı mutant varyant tespit edilmesi dünyada endişeye neden oldu.Diğer yandan Güney Afrika’da ilk kez görülen Koronavirüs (Covid-19) varyantı ABD'ye sıçradı. Ülkenin Güney Karolina eyaletindeki iki kişide yeni varyant tespit edildi. Birkaç yeni mutasyona sahip bir virüs, orijinal virüsün "varyantı" olarak adlandırılıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS