Mutsuzluğunuzun sebebi toksik ilişkiniz olabilir!

Mutsuzluğunuzun sebebi toksik ilişkiniz olabilir!

Mutsuzluğunuzun sebebi toksik ilişkiniz olabilir!

Toksik ilişkiler zamanla çok yıpratıcı olur. Her ilişkinin dinamiği birbirinden farklıdır. Ancak toksik bir ilişkiye maruz kalan kişiler zamanla ilişkilere olan inancını ve güveninin kaybedebilir. Toksik ilişkiler çatışmaya çok açıktır. İlişkinizde kendinizi sürekli partnerinizin isteklerini karşılarken bulursunuz. İlişkiniz sizi olduğunuzda daha aşağı yöne çekmeye başlar ve mutsuz olursunuz. İlişkilerde tamamen normal olarak düşündüğünüz bazı davranışlar toksik bir ilişkinin içerisinde olduğunuzu gösterebilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Toksik ilişkilerde asla bir ilerleme kaydedemezsiniz. Zamanınızın çoğunu partnerinizi mutlu etmek için harcarsınız. Onun istekleri sizin için her şeyden önce gelir. Çünkü partnerinizi düşünmediğinizde aradaki çatışmalar büyür va kavgaya dönüşür.

Toksik ilişkiler sürekli başa sarar. Problemleri çözebilmek ve tüm sorunların üstesinden gelerek yola devam edebilmek mümkün değildir.

Hatta bazen her ilişkide olan ve normal kabul edilen davranışlar bile toksik bir ilişki içerisinde olduğunuzu gösterebilir.

İlişkiler her zaman mutlu ve huzurlu devam etmez. Özellikle zaman geçtikçe çiftler arasında anlaşmazlıklar ve tartışmalar yaşanabilir.

Burada önemli olan birlikte konuşarak tüm sorunlarınızı çözmek olmalıdır. Ancak partneriniz sorunlarınızı çözmeye çalışırken sürekli kendisinin haklı olduğunu iddia ediyorsa ve size söz hakkı tanımıyorsa muhtemelen toksik bir ilişkinin içerisinde olabilirsiniz.

Sorunları çözerken en çok kimin haklı ya da kimin haksız olduğunu tartışmak ya da bunu hafızada tutmak mutlu bir birlikteliğe engel olur. Zamanla tekrarlanan bu durum ilişkileri toksik hale getirir.

Ayrıca sürekli her konuda partneriniz tüm suçu sizin üzerine atıyor ve her yaptığınız harekette bir hata arıyorsa bu davranışta ilişkileri toksik hale getirir.

Hayatın doğal akışında her zaman olumsuz olaylar vardır. Her gününüz güzel ve mutlu geçmeyebilir. Yaşadığınız sorunlar ilişkinizi etkileyebilir.

Böyle durumlarda partneriniz sürekli her şeyden sizi sorumlu tutuyorsa ve asılsız suçlamalarda bulunuyorsa ilişkinizi tekrar gözden geçirmeniz gerekir. Aşırı suçlayıcı bir partnerler birlikte olmak genellikle ilişkileri toksik hale getirir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İlişkilerde yaşanan sorunları çözmediğiniz zaman ilerleyebilmeniz ve uzun süre birlikte olabilmeniz mümkün değildir.

Toksik ilişkilerde çiftler genellikle yaşanan sorunları konuşmak ve çözmek yerine üstünü örtmeye çalışır. Sorunları geçiştirdiğiniz her gün problemlerin daha da büyümesine yol açarsınız. İlişkinize dönüp baktığınızda hiçbir sorunu çözemediğinizi ve bu sorunları sürekli gündeme taşıdığınızı düşünüyorsanız toksik bir ilişkide olduğunuza emin olabilirsiniz.

Sadece suçlayıcı davranışlar değil aşırı kıskanç tavırlarda hem ilişkileri toksik hale getiri hem de zamanla özgüveninizin kırılmasına ve kendinizi kötü hissetmenize sebep olur. Dozunda kıskançlıklar ilişkileri ayakta tutar. Ancak yersiz yere sürekli arkadaşlarınızdan ya işinizden sizi kıskanan bir partnerle birlikte olmak mutsuz olmanıza sebep olur.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kıskançlığı ilişkinin ilk başlarında bir sorun olarak görmeyebilirsiniz. Hatta zaman zaman bu durum sevimli bile gelebilir. Ancak kıskanç zamanla ilişkileri adete geri dönüşü olmayan yollara sokabilir.

Çok sahiplenici ve kıskanç tavırlar partnerinizi bunaltır ve huzursuz eder. Kıskançlıktan dolayı ilişkinizde çatışmalar yaşıyorsanız bu durum toksik bir ilişki yaşadığınızı gösterir.