Nar Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir? Nar Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar? Neye İyi Gelir?

Nar Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir? Nar Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar? Neye İyi Gelir?

Nar, Ortadoğu ve Asya'ya has bir meyve türüdür. Oldukça eski zamanlardan beri hem yiyecek hem de şifa kaynağı şeklinde kullanılan bir meyvedir. Geleneksel iyileştirici yararlarından birkaçı; kalp rahatsızlıkları, şeker hastalığı, kansere iyi gelmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, gece terlemelerini azaltması, sıcak basması gibi sorunlara çözüm olması şeklinde sıralanabilir. Bu yararlardan pek çoğu bilim insanları açısından ispatlanmıştır. Peki, nar çekirdeği yağının faydaları nelerdir? Nar çekirdeği ne işe yarar? Bu soruların yanıtlarını derledik.

Nar Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Nar çekirdeği yağının bilinmeyen birden fazla faydası bulunmaktadır. Bu faydalar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

- Nar çekirdeği yağı, ciltte oluşan kırışıkların giderilmesine destek olur.
- Ciltte yer alan hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.
- Cildin dokusunun daha parlak ve ışıltılı görünmesini sağlar.
- Nar çekirdeği yağı, cildin kaybetmiş olduğu gerekli mineralleri ve kolajeni geri kazandırır.
- Nar çekirdeği yağı, cildin yağ oranını dengeleyerek, cildin canlanmasına yardımcı olur.
- Cilt tonunu düzelten nar çekirdeği yağı, renk eşitsizliğini düzeltir.
- Nar çekirdeği yağı, kadınlardaki selülit problemine çözüm olabilir. Hücre yenileyen özelliği ile düzenli masaj yapan kişinin, selülitleri oldukça azalma gösterecektir.
- Saç derisindeki kan dolaşımını hızlandıran damarları güçlü hale getirir. Kaşıntı ve kepek gibi problemlerin önüne geçer.

Nar Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar?

Nar çekirdeğinin işe yaradığı durumlar aşağıdaki gibidir;

- Nar çekirdeği yağında yer alan polifrnoller ile damarların içerisinde kolesterol birikmez. Bu sayede kalp- damar rahatsızlıklarının oluşma olasılığı oldukça az olacaktır. İçerisinde bulunan antioksidan ve potasyum ile yüksek tansiyonu da önler.
- Kozmetik konusunda nar çekirdeği yağı çok sıklıkla kullanılmaktadır.
- Hücre yenileyen bir özelliğe sahip olmasından ötürü, kanser olasılığını ortadan kaldırmaktadır.
- Antioksidan açısından zengin olmasıyla beraber kilo verme konusunda büyük role sahiptir. Nar çekirdeği yağı içerisinde bulunan flavonoidlerin yardımıyla bedende yağ birikiminin önüne geçer ve fazla yağların dışarı atılmasını sağlar. Doğru bir şekilde kullanılmasıyla birlikte kilo verme süreci hızlanır.
- Saçın pH dengesini normal seviyeye getiren bu yağ sayesinde saçlar daha sağlıklı ve canlı görünecektir.
- Saç bakımına özen gösteren kişiler nar çekirdeği yağı ile maske yaparak, saçların daha canlı görünmesine katkı sağlayabilir. Saç derisinde kan dolaşımını hızlandıran ve kan damarlarını güçlendiren bu yağ, kaşıntı ve kepek gibi problemleri ortadan kaldıracaktır.
- Kilo ile problemi bulunan kişiler devamlı stres içerisindedirler. Bu yağ ile selülit oluşumu önlenecektir. Hücre yenileyen özelliği ile sürekli bir şekilde kullanıldığında selülitlerden kurtulmak mümkün olacaktır.

Nar Çekirdeği Neye İyi Gelir?

Nar çekirdeğinin iyi geldiği bazı durumlar bulunur. Bunlar;

- Cilt sağlığı konusunda eşsiz bir yağdır. Bu yağ, cildin daha parlak ve canlı olmasına yardımcı olarak cildin yağ oranını dengede tutar. Sağlıklı bir sonuç almak adına iki damla nar çekirdeği yağı kullanmak yeterli olacaktır.
- Sedef, egzama, güneş yanığı gibi cilt sorunlarına çok iyi gelen nar çekirdeği yağı, yara ve kesiklere karşı çok olumlu etkilere sahiptir. C vitamini ile cilde parlaklık sağlayan bu yağın, sivilce tedavisi adına da tercih edildiğini söylemek mümkündür.
- Nar çekirdeği yağı, kas ağrılarını dindirecektir.
- İçerisinde bulunan yağ asitleri ile vücudun iltihaba karşı güçlü olmasına destek olur.
- İçerisinde yer alan fitoöstrojenler ile hormonlardaki dengesizliğin önüne geçilecektir. Aynı şekilde B ve C vitaminleri ile bağışıklık sistemi daha güçlü hale getirilebilir.

Nar çekirdeği yağının iyi geldiği durumlar bu şekilde sıralanabilir.

Nar Çekirdeği Yağının Kullanımı

Nar çekirdeği yağının doğru bir şekilde kullanılması önemlidir. Nar çekirdeği yağını birkaç damla olacak biçimde pamuğa sıkıp, cilde uygulamak gerekir. Daha sonra kişi parmakları ile hafifçe masaj yaparak, gözaltı dışında bütün vücuda yedirmek gerekir. 10 ile 15 dakika bekletilen nar çekirdeği yağı, ılık su ile yıkanmalıdır. Ardından cildin tipine göre uygun olan kremi kullanarak, cilt nemlendirilmelidir.

Nar Çekirdeğinin Zararları

Nar çekirdeği yağının zararları konusunda herhangi bir yorumlama yapılmamıştır. Ancak hormonları etkilemesinden ötürü, hamilelik dönemlerinde kullanılmaması önerilmektedir. Hassas ciltlere sahip olan bireylerde mutlaka olarak bir uzmana danışmaları önemli olacaktır.  

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS